Artikkelit: Kotimaa

Toimeentulotuen käsittelyyn ja maksatukseen liittyvät ongelmat ovat aiheuttaneet kaikkien aikojen suurimman kanteluruuhkan eduskunnan oikeusasiamiehelle, kertoo Uutissuomalainen.
Jokainen pohjoismainen kansa on tasavallan presidentin mukaan antanut korvaamattoman panoksensa Suomen itsenäisyyden hyväksi.
Antisemitistin viimeaikainen lisääntyminen EU:n alueella vaatii enemmän ja tiukempia toimia, todetaan Euroopan parlamentin torstaina hyväksymässä päätöslauselmassa.
Kansanedustaja kritisoi kristillisdemokraattien tekemää vertausta terrori-iskun ja alkoholilain kokonaisuudistuksen välillä.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio ottivat vastaan Tanskan, Ruotsin ja Norjan kuninkaalliset sekä Islannin presidenttiparin.
Valitsijayhdistystä kokoamaan ryhtyvän istuvan presidentin kannatus on omaa luokkaansa.
Ulkoministerin mukaan Donald Trump voisi vielä kääntyä Pariisin ilmastosopimuksen puolelle, jos hän oivaltaisi sen olevan kannattavaa bisnestä.
Timo Heinosen mukaan peruuntuneessa alkoholilain uudistuksessa olisi ollut kyse kotimaisen matkailun ja yrittäjyyden edistämisestä.
Antisemitistin viimeaikainen lisääntyminen EU:n alueella vaatii enemmän ja tiukempia toimia, todetaan Euroopan parlamentin torstaina hyväksymässä päätöslauselmassa.
Hallitus esittää muutoksia rajat ylittävästä terveydenhuollosta annettuun lakiin ja sairausvakuutuslakiin.
Tuen osoittaminen nettisivuilla ei korvaa itse allekirjoitettua kannattajakorttia. Niitä tarvitaan 20 000.
Presidentti toivoo tulevansa uudelleen valituksi, "jossain vaiheessa".
Valitsijayhdistystä kokoamaan ryhtyvän istuvan presidentin kannatus on omaa luokkaansa.
Edellisen kerran yhtä kolea toukokuu oli maan etelä- ja keskiosassa vuonna 1999 ja maan pohjoisosassa vuonna 1968, kertoo Ilmatieteen laitos.
Laajojen sinileväkukintojen riski Suomenlahdella on suurempi kuin aikaisempina vuosina, kertoo Suomen ympäristökeskus.
Kansanedustaja Krista Kiuru (sd.) pitää valitettavana sitä, että kaikki hallituspuolueet eivät olleet valmiita varmistamaan Yleisradion riippumattomuutta sopimalla nyt vuoden 2019 rahoituksesta.
Puolustusvoimille ja sisäministeriölle turvallisia tietoliikenneyhteyksiä tarjoavassa Suomen Turvallisuusverkoissa on lakko. Henkilöstö haluaa neuvotella työehdoistaan.
Väinö Petreliuksen vapaussota oli lyhyt mutta pääkaupungille merkityksellinen.
Kokoomusmeppi haluaa selvittää EU:n siirtymäkorvaukset.
Tänä vuonna ensi-iltaan tulevasta Aku Louhimiehen Tuntemattomasta sotilaasta on julkaistu ensimmäinen traileri.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio ottivat vastaan Tanskan, Ruotsin ja Norjan kuninkaalliset sekä Islannin presidenttiparin.
Opposition edustajilla, lähinnä SDP:llä, ei ollut halua alentaa pienituloisten verotusta ja laajentaa sadoilla tuhansilla Yle-verosta vapautettujen joukkoa, Kaj Turunen (ps.) toteaa.
Nauramisen aikaansaama endorfiinien vapautuminen voi olla tärkeä mekanismi, joka tukee sosiaalisten suhteiden muodostumista. Tutkimuksessa koehenkilöt nauroivat sitä enemmän, mitä enemmän heidän aivoissaan oli opioidireseptoreja.
Tulevan tiedusteluvaliokunnan jäsenet joutuvat laajaan turvallisuusselvitykseen.
Suomen kulutusverotuotot ovat kasvaneet viime vuosina maltillisesti, mutta kulutusverotus on silti Suomessa kireää kertoo Veronmaksajain Keskusliitto.
Kansanedustaja nostaa ymmärtävänsä perusteet nostaa sotilasmenojen osuus kahteen prosenttiin bruttokansantuotteesta.
Ulkoministeri Timo Soinin mukaan osa Suomeen palanneista jihadisteista pettyi ISIS:n valheisiin eivätkä he ole vaarallisia.
Liikenne- ja viestintäministeri osallistuu ulkopuolisilta suljetun vaikuttajaryhmän tapaamiseen USA:ssa.
Maria Lohelan ja Islannin presidentin mukaan pohjoismaista arvopohjaa pitää puolustaa.
Kansanedustajan mukaan kuntoutus on lääkehoidon lisäksi välttämätöntä MS-taudin haittojen vähentämiseksi.
Kansanedustajan mukaan nyt tarvitaan yhtenäistä Euroopan unionia.
Pääministeri Juha Sipilän mukaan alkoholiuudistus palaa hallituksen pöydälle.
Presidentinvaalin kannattajakorttien kerääminen aloitetaan viikonloppuna.
Eurooppaministerin mukaan hänen tavoitteensa on olla sellaisessa hallituksessa, joka toteuttaa kansanäänestyksen EU-jäsenyydestä.
Kansanedustajan mukaan Brexit tulee muuttamaan koko EU:n perusolemusta.
RKP:n eduskuntaryhmä korostaa, että EU:n jäsenyys on edelleenkin paras tapa järjestää satavuotiaan tasavallan suhteet muuhun maailmaan, niin että kansalaisten turvallisuus ja hyvinvointi varmistetaan.
Jutta Urpilaisen mukaan eriarvoistuminen haastaa globalisaation ja Suomen on aktivoiduttava globalisaation hallinnassa.
Pääministeri Juha Sipilän mukaan Donald Trumpin siirtyminen Yhdysvaltain presidentiksi on vaikuttanut Suomenkin turvallisuusympäristöön.
Keskustan Antti Kaikkonen ja Mikko Kärnä syyttävät perussuomalaisia alkoholilakipaketin jumiuttamisesta. Voivat katsoa peiliin. Sieltä löytyvät syylliset, toteaa Kaj Turunen (ps.).
Vasemmistoliiton varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hanna Sarkkinen nosti eduskunnassa esille Suomen lyhytnäköiset vastaukset uusiin ja laajoihin turvallisuusuhkiin sekä EU:n kadoksissa olevan suunnan.