Kuvakaappaus videolta. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN

Ajoi skuutilla raitiovaunun eteen, vaaratilanne videolla

Vakava onnettomuus oli vain sekunnin murto-osan päässä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sähköpotkulautailija oli lähellä jäädä raitiovaunun alle Helsingissä. Asiasta kertoo Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein viestipalvelu X:ssä.

Julkaisunsa yhteyteen hän on jakanut videon tilanteesta. Tallenne on katsottavissa täältä.

Videolla on nähtävillä, kuinka sähköpotkulautailija ylittää kadun siitä huolimatta, että katua on ylittämässä raitiovaunu. Raitiovaunu ehtii töytäistä laudan etuosaa, jolloin sähköpotkulautailija pysähtyy raitiovaunun viereen.

– Raitiovaunun takaa tullessa pitää olla erityisen tarkkana, tässäkin vain sekunnin osat pelastivat. Ei loukkaantumisia tällä kertaa, Pasterstein kuvailee tapahtunutta.

Samalla hän huomauttaa, että ajoneuvot väistävät raitiovaunua. Tässä tilanteessa sähköpotkulautailija oli väistämisvelvollinen, sillä muiden ajoneuvojen on annettava tilaa raitiovaunulle. Tämä perustuu tieliikennelakiin, jonka mukaan raitiovaunulla on etuajo-oikeus.

LUE MYÖS:
Raitiovaunu ajoi ruokarobotin yli, tilanne videolla

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)