Videot esittelevät Ukrainan omaperäisiä ilmatorjunta-aseita

Rynnäkkökivääreistä koottuja "konekivääreitä" käytetään lennokkeja vastaan.
Rynnäkkökivääreistä koottu ilmatorjunta-ase käytössä venäläisten käyttämää iranilaislennokkia vastaan. (Kuvakaappaus videolta. Telegram)
Rynnäkkökivääreistä koottu ilmatorjunta-ase käytössä venäläisten käyttämää iranilaislennokkia vastaan. (Kuvakaappaus videolta. Telegram)

Ukrainalainen Telegram-kanava ”Supernova Plus” on julkaissut videoita ilmeisesti paikallisten aluepuolustusjoukkojen kehittämistä ”miniguneista”. Eräässä videossa näkyy, kuinka viisi AK-74-rynnäkkökivääriä on liitetty yhteen yhdeksi ilmatorjunta-aseeksi. Tosin rynnäkkökiväärien tehokas kantama on noin 500 metriä.

Toisen videon julkaisun yhteydessä näytetään tällaista viritelmää käytettävän yhdessä suomalaisillekin omista sodistaan tutun ”Emman” eli DP-pikakiväärin kanssa iranilaisen Shaheed-räjähdelennokin torjuntaan. Ukrainan aluepuolustusjoukot ovat käyttäneet DP-pikakivääriä, mistä Verkkouutiset on kertonut aiemmin tässä.

Kommenteissa on arveltu kyseen olevan enemmänkin ukrainalaismiesten ”harrastelusta” tai rakentelun tarpeesta. Eräs kanavan kommentoija onkin todennut videosta, että ”huomenna tämä onkin sitten kaikissa r*ssän televisioroskalaatikoissa” viitaten siihen, että videota voi käyttää Venäjän televisiossa propagandatarkoituksiin. Toiset taas huomauttavat rynnäkkökiväärien tehoavan iranilaislennokeihin.

Ukrainan presidentin mukaan Venäjällä on kovat vaatimukset Yhdysvaltain tekemään rauhanehdotelmaan.
Ilmavoimien suunnitelmat ulottuvat kauas sota-ajan konetoimitusten jälkeiseen aikaan.
Vuoden 2024 alusta alkaen norjalaiset ovat saaneet laillisesti toimittaa siviilikäyttöön tarkoitettuja drooneja Ukrainaan.
Mainos