Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Toni Alaranta pitää Yhdysvaltain perinteistä Naton yhtenäisyyteen ja Turkin lähellä pitämiseen tähtäävää politiikkaa ongelmallisena.
– Yhä moninapaisemman kv-järjestelmän puitteissa se ei juurikaan estä Turkkia esimerkiksi tekemästä tiivistä yhteistyötä Venäjän kanssa, edes brutaalin hyökkäyssodan kontekstissa.
– USA ei ainakaan toistaiseksi ole nostanut Turkin jumittamisesta syntyvää hintaa kovinkaan korkealle ja [Turkin presidentti Recep Tayyip] Erdoğan toki aistii tämän, Alaranta toteaa Twitterissä.
Turkki on Unkarin lisäksi ainoa jäsenmaa, joka ei ole vielä hyväksynyt Suomen ja Ruotsin liittymistä puolustusliitto Naton jäseniksi.
Presidentti Erdoğan vaati Suomea ja Ruotsia luovuttamaan terroristeina pitämiään henkilöitä Turkkiin sen jälkeen, kun kurdiryhmä ripusti Erdoğania esittävän nuken riippumaan jaloistaan Tukholman kaupungintalon eteen.
Turkin ulkoministeri Mevlüt Çavuşoğlu matkustaa tällä viikolla Washingtoniin. Vierailun on toivottu edistävän Nato-ratifioinnin toteutumista. The Wall Street Journalin tietojen mukaan Yhdysvallat olisi valmis myymään Turkille F-16-hävittäjiä.
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan hävittäjäkaupan toteutuminen voisi auttaa Nato-solmun ratkaisemisessa.
– Siellä [USA:ssa] varmasti on sen tyyppistä ilmanalaa, että mikäli näitä aseita Turkille myydään, samaan aikaan Naton laajentumisasia pitäisi selvittää, Pekka Haavisto sanoi maanantaina Ylen haastattelussa.
LUE MYÖS:
Jarno Limnéll: Turkille on osoitettava, että tällainen toiminta ei käy
USA:n perinteinen, Naton yhtenäisyyteen & Turkin lähellä pitämiseen tähtäävä politiikka ongelmallinen. Yhä moninapaisemman kv-järjestelmän puitteissa se ei juurikaan estä Turkkia esim. tekemästä tiivistä yhteistyötä Venäjän kanssa, edes brutaalin hyökkäyssodan kontekstissa.
— Toni Alaranta (@ToniAlaranta) January 17, 2023





