Tutkijalääkäri Jukka Koskela Helsingin seudun yliopistollisesta keskussairaalasta avautuu Twitterissä uuden Apotti-tietojärjestelmän ongelmista.
Julkaisunsa yhteyteen hän on jakanut kuvakaappauksensa sähköpostistaan tältä aamulta.
– Apotti muistaa meitä joka aamu, tänään yhdeksän tervehdystä, Koskela tviittaa.
Kuvakaappauksen perusteella Apotti on keskiviikkoaamuna lähettänyt minuutin sisään seitsemän häiriötiedotetta. Kaikki viestit on lähetetty juuri ennen aamukahdeksaa. Koska häiriötiedotteita oli Koskelan mukaan yhteensä yhdeksän, kaikki viestit eivät ole mahtuneet samaan kuvakaappaukseen.
Koskelan kommentti ”joka-aamuisesta” muistamisesta viittaa siihen, että Apotissa havaitut häiriöt eivät ole tavattomia vaan päivittäisiä.
Uuden Apotti-tietojärjestelmän käytössä on ilmennyt toistuvasti ongelmia sen käyttöönoton jälkeen. Tietojärjestelmä on nostattanut terveydenhuollon ammattilaisissa tunteita ja järjestelmää on pidetty epäonnistuneena. Pahimmillaan tietojärjestelmässä ilmenneet ongelmat ovat vaikeuttaneet henkilökunnan työntekoa niin paljon, että potilaiden turvallisuus on jopa vaarantunut.
Samaan aikaan työntekijät kokevat, ettei Apotissa havaittuja ongelmia ole otettu riittävän tosissaan. Ylen loppukesällä haastattelemien Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä (HUS) työskentelevien lääkäreiden mukaan potilastietojärjestelmä Apotin ongelmia on peitelty, käyttäjien palaute ei ole johtanut riittäviin parannuksiin Apotissa ja tilanteesta on annettu ulospäin liian valoisa kuva. Amerikkalaisen Epic Systemsin toimittaman Apotin käyttö on laajentunut kaikkiin HUSin sairaaloihin.
Apotti muistaa meitä joka aamu, tänään yhdeksän tervehdystä. pic.twitter.com/DqAI3YoH0x
— Jukka Koskela🇺🇦 (@jukka_koskela) December 21, 2022





