Valvontakamera kuvituskuvassa. PIXABAY

IS: Koulu asensi valvontakamerat pukeutumistiloihin

Päätöstä perustellaan turvallisuudella.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsinkiläiskoulu asensi valvontakamerat opiskelijoiden pukukaappitilaan. Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.

Kyse on Stadin ammattiopiston uudesta Roihupellon toimipisteestä. Kameravalvonnasta kerrottiin opiskelijoille aloitusinfossa. Ainakin osa opiskelijoista on pitänyt kameravalvontaa epämiellyttävänä.

Koulu perustelee kameravalvontaa turvallisuudella.

Rehtori Sirpa Lindroos sanoo IS:lle, että koulussa on myös erillisiä pukeutumistiloja, joissa ei ole kameravalvontaa. Hänen mukaansa tallenteita saa katsoa vain rehtorin luvalla.

Uusi Roihupellon kampus on herättänyt kameravalvonnan lisäksi myös muuta ihmetystä. Kerroimme aiemmin, että lähes 5 000 opiskelijan kampukselle on rakennettu vain 52 parkkipaikkaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)