Venäjä väittää Baltian maiden saaneen merkittävää tukea Neuvostoliitolta. PIXABAY

Pekka Toveri: Venäjän väitteet ovat naurettavia kuten aina

Europarlamentaarikon mukaan Baltian maat toipuvat edelleen neuvostoajasta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Europarlamentaarikko Pekka Toveri (kok./EPP) pitää Venäjän esittämiä väitteitä Baltian maista naurettavina, kuten ne hänen mukaansa aina ovat.

Hän viittaa Venäjän ulkoministeriön tiedottajan Maria Zakharovan väitteisiin, joiden mukaan Neuvostoliitosta itsenäistyneistä Virosta, Latviasta ja Liettuasta on tullut ”Euroopan taloudellinen periferia”.

Tällä Zakharova viittasi siihen, että Baltian maiden bruttokansantuote (BKT) on pienempi kuin Euroopan maissa keskimäärin.

– Huolimatta Neuvostoliiton laajamittaisista investoinneista ja merkittävien tukien edusta, Zakharova väitti.

Pekka Toveri näkee Venäjän väitteissä lukuisia epäkohtia.

– Tässä tapauksessa varsinkin, kun Baltian maiden bruttokansantuotteen määrä on per cepita 2–2,5 kertaa suurempi kuin Venäjän. Kyllä, se on EU:n keskiarvon alapuolella, pääasiassa siksi, että maat toipuvat vielä 50 vuoden Venäjän miehityksestä, Toveri huomauttaa viestipalvelu X:ssä.

Viro, Latvia ja Liettua päätyivät osaksi Neuvostoliittoa vuonna 1940. Liettua julistautui itsenäiseksi valtioksi uudelleen vuonna 1990. Viro ja Latvia itsenäistyivät Neuvostoliitosta vuonna 1991.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)