Ukrainan ilmapuolustus tuhosi tammikuussa lähes 21500 kohdetta

Ilmavoimat kertoo tuhonneensa tammikuussa 9707 venäläistä ilmamaalikohdetta.
Kappale Shahed-136 -lennokista Kiovassa. Arkistokuva. AFP/LEHTIKUVA/SERgEI SUPINSKY
Kappale Shahed-136 -lennokista Kiovassa. Arkistokuva. AFP/LEHTIKUVA/SERgEI SUPINSKY

Ukrinformin mukaan näihin kuului 13 Kh-101-risteilyohjusta, 9 Kh-22/Kh-32-risteilyohjusta, 37 Iskander-M/KN-23-ballistista ohjusta, kymmenen Kalibr-risteilyohjusta, neljä Kh-59/69 ilmasta maahan ohjusta ja kuusi Iskander-K-risteilyohjusta.

Ilmapuolustus tuhosi myös 2 725 Shahed-droonia, 565 tiedustelulennokkia ja 18 185 muun tyyppistä miehittämätöntä ilma-alusta.

Ilmavoimat iskivät niin ikään vihollisen komentopisteisiin, logistiikkatiloihin sekä venäläiseen henkilöstöön ja kalustoon.

Venäjän logistiikkatavasta tuli vastarintaliikkeen uusi kohde.
Volodymyr Zelenskyin mukaan maailman on valittava järeämpiä vastatoimia estääkseen sodan leviämisen.
Volodymyr Zelenskyin mukaan vajeen kattaminen oli keskeinen aihe hänen eurooppalaisten kumppaniensa kanssa käymissään neuvotteluissa.
Mainos