Ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Kaja Kallas Brysselissä maanantaina. AFP/LEHTIKUVA/NICOLAS TUCAT

EU epäröi Yhdysvaltain sanktioaikataulua

Unioni suhtautui myönteisesti Donald Trumpin uuteen pyrkimykseen saada Venäjä neuvottelupöytään.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Näin totesi unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Kaja Kallas, mutta lisäsi, että Washingtonin 50 päivän aikataulu Venäjän vastaisille tulleille on ”pitkä aika”.

– Yhtäältä on erittäin myönteistä, että presidentti (Donald) Trump ottaa vahvan kannan Venäjää kohtaan. Toisaalta 50 päivää on erittäin pitkä aika, jos näemme heidän tappavan viattomia siviilejä, hän sanoi The Kyiv Independentin mukaan.

Trump ilmoitti, että Valkoinen talo asettaa Venäjälle ”ankaria tulleja”, ellei se suostu sopimukseen Ukrainan sodan lopettamisesta 50 päivän kuluessa.

– Aiomme asettaa erittäin ankaria tulleja. Tulleja, jotka ovat noin sata prosenttia, hän sanoi.

Kallas kehotti Ukrainan liittolaisia tiukentamaan kantaansa Venäjää kohtaan ja jatkamaan Kiovan tukemista, jotta Moskova lopettaisi sodan lisääntyneiden drooni- ja ohjusiskujen jatkuessa.

– On selvää, että meidän kaikkien on painostettava enemmän, jotta hekin haluavat rauhaa. On hyvä, että amerikkalaiset ottavat askeleita. Toivon, että he antavat sotilaallista apua kuten eurooppalaiset antavat, Kallas sanoi.

Päivää aiemmin Trump ilmoitti, että Yhdysvallat toimittaisi Ukrainaan lisää Patriot-ohjusjärjestelmiä, joiden kustannukset Nato korvaisi.

– Lähetämme heille Patrioteja, joita he kipeästi tarvitsevat, koska (Vladimir) Putin todella yllätti monet ihmiset. Hän puhuu mukavia ja pommittaa sitten kaikkia illalla. Mutta siinä on pieni ongelma. En pidä siitä, Trump sanoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)