Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly ja puheenjohtaja, kokoomuksen Saara-Sofia Siren.valiokunnan tiedotustilaisuudessa Helsingissä 10. joulukuuta 2024. Valiokunta kannattaa hallituksen esitystä työriitojen sovittelusta. Se sai mietintönsä lakiesityksestä valmiiksi tiistaina. LEHTIKUVA/MARKKU ULANDER

Saara-Sofia Sirén: Työmarkkinaosapuolten vapauteen sopia työehdoista ei puututa

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan mietintö sovittelujärjestelmän kehittämisestä on valmistunut.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta on saanut valmiiksi mietintönsä sovittelujärjestelmän kehittämistä koskevasta hallituksen esityksestä.

Esityksellä vahvistetaan vientivetoista työmarkkinamallia. Kansanedustaja, työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) pitää esitystä tärkeänä työmarkkinoiden toimivuuden, vientiyritysten kilpailukyvyn ja julkisen sektorin rahoituksen turvaamisen kannalta.

Hallituksen esityksellä työriitojen sovittelijoille ja sovittelulautakunnalle asetetaan velvollisuus huomioida sovittelutoimessaan kansantalouden ja työmarkkinoiden toimivuuden kannalta kestävä palkanmuodostus.

Esityksen mukaan kansantalouden kokonaisetua turvaa etenkin se, että sovittelutoiminnassa painotetaan keskeisillä vientialoilla muodostuvaa palkankorotusten niin sanottua yleistä linjaa.

Sirénin mukaan sovittelutoiminnassa on jo vuosikymmenten ajan otettu pääsääntöisesti huomioon keskeisillä vientialoilla muodostuva palkankorotusten yleinen linja.

– Käytännön vahvistaminen lain tasolla antaa sovittelijoille aiempaa vahvemman selkänojan tukea palkanmuodostuksen ja työmarkkinoiden toimivuutta sekä edistää myönteistä talous- ja työllisyyskehitystä. Vientisektorin menestymisellä on ratkaiseva merkitys Suomen taloudelle ja julkisen sektorin rahoituksen turvaamiselle, Sirén sanoo tiedotteessa.

Hallituksen esitys koskee ainoastaan sovittelijoiden ja sovittelulautakunnan toimintaa. Sillä ei puututa työmarkkinaosapuolten vapauteen sopia työehdoista.

– On tärkeä korostaa, että esitys ei rajoita työmarkkinaosapuolten sopimusvapautta. Työmarkkinaosapuolilla on jatkossakin täysi vapaus sopia työehdoista ja siten kehittää esimerkiksi eri alojen palkkausta haluamallaan tavalla. Esitys ei myöskään estä osapuolia sopimasta palkanmuodostuksen periaatteista tulevaisuudessa, Sirén sanoo.

Hänen mukaansa hallituksen esitys mahdollistaa myös palkkatasa-arvoon liittyvien näkökohtien huomioimisen sovintoehdotuksissa ja työmarkkinaosapuolten välisessä neuvottelutoiminnassa.

– Sovintoehdotusten sisällä tehtävissä kohdennuksissa voidaan ottaa huomioon esimerkiksi palkkatasa-arvoon liittyviä näkökohtia. Viranomaisille asetettu velvollisuus edistää tasa-arvon toteutumista koskee myös työriitojen sovittelijoita.

– Työmarkkinaosapuolilla on lisäksi jatkossakin täysi vapaus sopia palkankorotusten kohdennuksista sekä täydentää valtakunnallisissa sopimuksissa sovittuja minimikorotuksia paikallisesti sopien tai muutoin paikallisesti toteutettavilla ratkaisuilla, Sirén lisää.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)