Oppositioryhmät SDP, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP aikovat esittää epäluottamuslausetta ulkoministeri Timo Soinille (sin.) aborttikannanottojen vuoksi. Oppositioryhmien mukaan Soini on toiminut ulkoministerinä toistuvasti naisten oikeuksia vastaan.
Epäluottamuslause esitetään torstai-iltana, kun eduskunnan budjettikeskustelussa on siirrytty debatista listapuheenvuoroihin, kertoo SDP:n eduskuntaryhmän pääsihteeri Kari Anttila Verkkouutisille. Debatti päättyy kello 20.
Eduskunnan puhemiesneuvosto on päättänyt, että epäluottamuslauseesta äänestetään tämän viikon perjantaina kello 13.
Oppositioryhmät esittävät epäluottamuslausetta vain ulkoministeri Soinille, ei koko hallitukselle.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi eilen, että hallitus seisoo ulkoministerin takana, kun eduskunta äänestää opposition Soinille esittämästä epäluottamuslauseesta.
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi, että lähtökohta on, että kokoomuksen eduskuntaryhmä äänestää hallituksen luottamuksen puolesta. Orpon mukaan jokainen tekee kuitenkin viime kädessä itse päätöksen.
Oikeuskansleri Tuomas Pöysti antoi eilen päätöksensä, jonka mukaan ulkoministeri Timo Soinin osallistuminen abortinvastaiseen tilaisuuteen virkamatkallaan Kanadassa toukokuussa oli ongelmallista, muttei lainvastaista.
Soini on lisäksi ilmaissut blogikirjoituksissaan vastustavansa aborttia.





