Tuoreen yhdysvaltalaistutkimuksen perusteella rautalisän syöminen raskausaikana voi olla haitaksi osalle naisista, sillä korkeat rautatasot saattavat suurentaa raskausdiabeteksen riskiä.
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Antti Häkkänen muistuttaa, että EU-jäsenyys on Suomelle ja muulle Euroopalle ensisijaisesti turvallisuuspoliittinen ratkaisu.
Itsenäisyyspäivän viettoon on jo vuosien ajan kuuluneet erilaiset mielenosoitukset. Tänäkin vuonna mielenosoituksia järjestettiin Helsingissä kymmenkunta.
Monilla rakennustyömailla on yhä vaikeuksia työntekijäluetteloiden pitämisessä. Sen sijaan veronumerolliset tunnistekortit ovat nykyään valtaosalla työntekijöistä kunnossa.
Lääkäripalveluyritysten toiminnanjohtaja toteaa, että sosiaalipalveluiden järjestämisvastuu ja palvelutuotanto on jo nykyisin eriytetty toisistaan kunnissa.
EU-komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen ei usko, että EU:n talouskurisääntöjä muutettaisiin niin, että puolustusinvestoinnit laskettaisiin alijäämä- ja velkakriteereiden ulkopuolelle.
EU:n puolustussuunnitelmat hermostuttavat Venäjää ja Nato-maita. Puolustusunioni parantaisi turvallisuustilannetta Suomessa, mutta sotilaallisia turvatakuita EU ei tarjoa.
Itsenäisyyspäivän juhlajumalanpalveluksessa Helsingin tuomiokirkossa saarnanneen Porvoon piispa Björn Vikströmin mukaan yhteiskunta on monin tavoin yhä säälimättömämpi.
Suomen taloutta on tasapainotettava ilman, että vähävaraisten asemaa heikennetään. Perusturvaetuuksia on mahdollista kehittää monin eri tavoin, sanoo Kelan pääjohtaja Liisa Hyssälä (kesk.).
Viime vuosien epävarmuus maailmalla on näyttänyt, etteivät rauha ja vakaus ole kaikille itsestäänselvyyksiä, toteaa tasavallan presidentti Sauli Niinistö itsenäisyyspäivän tervehdyksessään ulkosuomalaisille.
Kuvat muiden kärsimyksestä ovat olleet keskeisellä sijalla humanitarismin, ihmisyyden suojelun ja ihmisoikeuksien kehittymisessä, mutta myös kansainvälisessä politiikassa.
Kuntaliiton kyselyn ennakkotietojen perusteella kaksi kolmasosaa kunnista säilyttää nykyisen valtuustokokonsa ja kolmannes on pienentämässä valtuustokokoaan nykyisestä.
Suomalaiset kouluttautuvat ammatillisesti muita Euroopan maita enemmän ja ammatillisesta koulutuksesta on myös mahdollista lähteä vaihtojaksolle ulkomaille, kertoo Kansainvälisen liikkuvuuden ja yhteistyön keskus CIMO.
Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen rauhanvälityksen erityisedustajan, kansanedustaja Ilkka Kanervan (kok.) tavoitteena on tehostaa Etyjin rauhanvälitystoimintaa.
Energiantuotannon omavaraisuutta olisi kyettävä huoltovarmuuden vuoksi kohentamaan, sanoo Puolustusvoimain komentaja Jarmo Lindberg Maaseudun Tulevaisuudessa.