Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi keskusteli tiistaina-iltana Britannian pääministeri Keir Starmerin kanssa. Aiemmin tiistaina Zelenskyi kirjoitti viestipalvelu X:ssa, että on ”valmis työskentelemään kestävän rauhan hyväksi Donald Trumpin vahvan johtajuuden alla”.
Aiempi viesti tulkittiin laajasti Zelenskyin pahoitteluksi perjantai-illan tapaamisesta Trumpin kanssa. Tapaamisessa Valkoisessa talossa oli tarkoitus allekirjoittaa Ukrainan ja Yhdysvaltojen välinen mineraalisopimus, mutta Trumpin ja hänen varapresidenttinsä JD Vancen johdolla Zelenskyita loukannut julkinen keskustelu kiihtyikin sanasodaksi kun Zelenskyi korjasi Trumpin virheellisiä väittämiä. Tämän jälkeen Trump ilmoitti ettei ole valmis jatkamaan keskusteluja Zelenskyin kanssa ja on sen jälkeen vaatinut erilaisia anteeksipyyntöjä.
Zelenskyi jatkoi viikonloppuna Lontooseen, jossa tapasi pääministeri Starmerin, Ison-Britannian kuningas Charlesin III:n ja sunnuntaina myös useita Euroopan johtajia.
Tilanne sai kuitenkin uuden kierteen varhain tiistaina Suomen aikaa, kun Yhdysvallat Trumpin määräyksestä keskeytti aseavun toimittamisen Ukrainalle.
Tiistaina illalla Suomen aikaa Zelenskyi esitti valittelunsa.
– Tapaamisemme Washingtonin Valkoisessa talossa perjantaina ei mennyt niin kuin sen oli tarkoitus mennä. On valitettavaa, että näin tapahtui. On aika korjata asiat. Haluaisimme tulevan yhteistyömme ja yhteydenpitomme olevan rakentavaa, Zelenskyi kirjoitti.
Hieman myöhemmin Zelenskyi kertoi keskustelleensa Euroopan Ukraina-tukea koordinoivan Britannian pääministerin Keir Starmerin kanssa. Hän kertoi, että keskustelussa käsiteltiin positioiden koordinoimista.
– Rauhaa tarvitsevat kaikki. Oikeudenmukaista rauhaa selkeillä turvatakuilla. Yhdessä Yhdysvaltojen ja Euroopan johtajuudella tämä on täysin saavutettavissa, Zelenskyi kirjoitti ja lupasi että ukrainalaiset muistavat aina sen kaiken mitä Britannian ihmiset ovat tehneet Ukrainan ja yhteisen turvallisuuden hyväksi.





