Torstaille 14. joulukuuta suunnitellut poliittiset lakot vaikuttavat laajasti julkisen liikenteen toimintaan koko Suomessa.
Fintrafficin tieliikennekeskus muistuttaa, että maanteillä voi nyt esiintyä jonoutumista etenkin työmatkaliikenteen ruuhka-aikoina, kun ihmiset korvaavat joukkoliikenteen käyttöä yksityisautoilulla.
– Autolla liikkujien kannattaa suosia huomenna erityisesti kimppakyytejä ja mahdollisuuksien mukaan ajoittaa liikkumistaan vilkkaimpien työmatka-aikojen ulkopuolelle, jotta maantieliikenne saadaan sujumaan jouhevasti. Myös etätyökortti on torstaina hyvä ottaa käyttöön, ja välttää muutoinkin turhaa ajamista, ohjeistaa Fintrafficin tieliikennekeskuksesta liikennekeskuspäällikkö Kari Tarkki tiedotteessa.
Auton ratin taakse asettuvan on hyvä muistaa myös talvinen kelivara. Huolehtimalla riittävän pitkistä turvaväleistä sekä ajamalla järkevillä tilannenopeuksilla liikenne saadaan sujumaan myös ruuhkahuippujen aikana turvallisesti.
– Kelivara korostuu etenkin arkipäivän liikenteessä, jossa vaanii uhka rutinoitua ja tuudittautua siihen, että työmatka taittuu aina edellispäivän tapaan. Riittävän pitkillä turvaväleillä varmistamme sen, että meillä on aikaa toimia myös äkillisissä tilanteissa. Samalla mahdollistamme sen, että jonossakin voimme kaikki ajaa mahdollisimman taloudellisesti ilman turhaa haitariliikettä ja jarrutuksia, Tarkki jatkaa.
LUE MYÖS:
Onko työporukkasi jakautunut kahtia? Nämä ovat etätyön vaaranmerkit





