Monien suomalaisten asuntovelallisten lainanhoitokulut ovat nousseet jo yli neljän prosentin, uutisoi Taloussanomat. Pitkään nautitun nollakorkotason loppuessa asuntovelallisten kerrotaan tehneen lainoihinsa muutoksia.
– Nousseet korot ja yleinen inflaatio ovat vaikuttaneet siihen, että asiakkaat ovat tehneet asuntolainoihin muutoksia kuten hakeneet lyhennysvapaita sekä viitekoron muutoksia kasvavassa määrin koko syksyn ajan, kertoo S-Pankin kehityspäällikkö Annemari Airaksinen.
– Maksuajan pidennyksissä nähtiin myös kasvua loppuvuonna, Airaksinen jatkaa.
Muutokset ovat myös koskeneet laajasti kaikkia asuntovelallisia ympäri Suomen.
OP-ryhmästä kerrotaan lisäksi, että uudet myönnettävät asuntolainat ovat määrällisesti aiempaa pienempiä huolimatta siitä, että asunnonostajien tulot ovat pysyneet suunnilleen samoina. Tilanteeseen vaikuttaa kuitenkin asuntomarkkinan kääntyminen laskuun sekä korkokulujen nopea nousu.
Nordeasta puolestaan kerrotaan, että asuntolainoihin tehtävien muutosten sijaan pankin asiakkaat säästävät taloudellisia puskureita aiempaa tanakammin.
– Kannattaa myös huomioida, että vielä lähes puolet asuntolainoista on nollakorolla tai hyvin alhaisella viitekorolla, joten korkojen nousu ei ole vielä vaikuttanut, Nordean Kiinnitysluottopankin toimitusjohtaja Jussi Pajala toteaa.
Korkojen ja inflaation laukatessa asiantuntijat muistuttavatkin, että muutoksia omiin lainoihin ja niiden hoitoon kannattaa ennakoida hyvissä ajoin ennen mahdollisten maksuhaasteiden ilmaantumista.





