Slovakian pääministeri Robert Fico on suostunut sallimaan 18. Venäjän vastaisen pakotepaketin hyväksymisen. Hänen mukaansa uusien pakotteiden tukemisest kieltäytyminen vahingoittaisi Slovakian etuja.
– Tässä vaiheessa olisi haitallista jatkaa 18. pakotepaketin estämistä. Kaikki vaihtoehdot on nyt käytetty loppuun, ja estävän kantamme ylläpitäminen vaarantaisi etumme… Siksi pyydän edustajiamme Euroopan unionissa raivaamaan tietä 18. pakotepaketille, Fico sanoi.
Fico myönsi, että Bratislava käytti 18. pakotepakettia, joka on erittäin tärkeä useimmille EU-maille, poliittisen painostuksen välineenä ”taistelussa” Euroopan komission ehdotusta vastaan, joka lopettaisi venäläisen kaasun tuonnin vuodesta 2028 alkaen.
Pääministeri kutsui ehdotusta ”typeräksi”. Hän ilmoitti ylpeänä, että Slovakia oli käyttänyt veto-oikeuttaan tämän pakotepaketin hyväksymiselle kuusi kertaa ja vaati samalla Euroopan komissiota ”kiinnittämään huomiota” Bratislavan vaatimuksiin.
Poliitikon mukaan ”taistelun” ensimmäinen vaihe on voitettu, ja Euroopan komissio on antanut kirjalliset takuut Slovakian kaasutoimituksista. Fico lupasi aloittaa toisen vaiheen taistelussa EU:n kanssa heti 18. pakotepaketin hyväksymisen jälkeen.
18. pakotepaketti oli tarkoitus hyväksyä jo useita viikkoja sitten, mutta Slovakia esti johdonmukaisesti sen.





