Hallituksen muodostaja Petteri Orpo (kok.) arvioi, että sopeuttamisen kokonaisuuden rakentaminen tulee olemaan hallitusneuvotteluissa ”se kaikkein suurin haaste”. Orpo totesi neuvotteluihin kutsuttujen puolueiden jakavan yhteisen huolen velkaantumisesta ja tavoitteen kuuden miljardin euron sopeuttamistasoon pääsemisestä.
– Sen rakentaminen niin, että se ei haittaa talouden kasvua eikä se ole kohtuutonta kenellekään, niin se ei tule olemaan helppo yhtälö. Ja minusta se on se kaikkein suurin kysymys, Orpo sanoi eduskunnassa järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.
Tilaisuudessa Orpolta kysyttiin myös hallitusneuvotteluihin lähdössä olevien puolueiden mahdollisista näkemyseroista koskien ansiosidonnaista työttömyysturvaa. Tähän Orpo ei lähtenyt ottamaan kantaa, vaan viittasi tuleviin neuvotteluihin:
– Meillä on varmasti yhteinen näkemys siitä, että ansiosidonnaista pitää uudistaa, mutta mennään niihin yksityiskohtiin sitten, kun päästään varsinaisesti neuvottelemaan.
Mitä tulee ilmastopolitiikkaan, Orpon mukaan hiilineutraalisuustavoitteesta 2035 pidetään kiinni. Sitä kohti on tarkoitus edetä niin, että Suomen kilpailukyky ei heikenny eivätkä suomalaisten arjen kustannukset merkittävästi nouse.
Petteri Orpo kertoi tänään aiemmin eduskunnassa, mitkä puolueet lähtevät kokoomuksen johdolla hallitusneuvotteluihin. Säätytalolle ovat lähdössä kokoomuksen lisäksi perussuomalaiset, Rkp ja kristillisdemokraatit. Orpon mukaan yhteinen tilannekuva ja näkemykset keinoista painoivat hallituspohjan valinnassa.
– Nämä ovat olleet kaksi erittäin isoa tekijää.
Lisäksi Orpo korosti puolueiden välistä luottamusta. Vahvaa uskoa siihen, että neuvotteluihin lähdössä olevien puolueiden kanssa kyetään saamaan aikaan tarvittavat uudistukset. Orpo korosti olevansa tyytyväinen halitusneuvotteluihin lähdössä olevien puoluejohtajien kanssa käymiinsä keskusteluihin.
– On ilmiselvää, että puolueiden välilläkin on eroja, totesi Orpo korostaen samalla, ettei epäile, etteikö niissä kyettäisi löytämään ”pragmaattisia ratkaisuja”.
– Kokonaisuus on se, mikä ratkaisee.
Orpolta kysyttiin tiedotustilaisuudessa myös, miksei luottamusta syntynyt SDP:n kanssa, mihin hän vastasi näin:
– SDP:n kanssa suurin ero on tilannekuvassa ja niissä keinoissa, joilla Suomen asioita laitetaan kuntoon. Kriisitietoisuus oli eri luokkaa.
Hallitusneuvotteluissa neuvotellaan hallituksen ohjelmasta, sovitaan ministerien määrästä sekä ministerisalkkujen jakautumisesta ja työnjaosta puolueittain. Hallitusneuvottelut käynnistyvät Säätytalolla vapun jälkeen.
Juttua täydennetty klo 15.18





