Koira Helsingissä kesällä 2024. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Näiden kahden veron korottamista Riikka Purralta toivotaan

Ministeri saa kansalaispalautetta kaivos- ja koiraveroista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) kertoo, mitä veroja kansalaiset palautteissaan toivovat nostettaviksi.

– Kaivosvero taitaa olla se vero, mistä eniten tulee kiristämiseen kannustavaa kansalaispalautetta, Purra kertoo ja jatkaa, että toinen on koiravero.

– Nyt kaivosvero nelinkertaistuu – esitys lausunnoille. (Koiraveroa ei silti tule.), ministeri toteaa X-päivityksessään.

Valtiovarainministeriön ehdotuksen mukaan kaivosmineraaliveroa korotetaan yhteensä 70 miljoonalla eurolla vuodesta 2026 alkaen. Metallisten kaivosmineraalien veroa nostettaisiin 0,6 prosentista 2,5 prosenttiin.

Koiraveroa ei ole Suomessa peritty sitten vuoden 2017, jolloin viimeisimpinä kaupunkeina siitä luopuivat Helsinki ja Tampere.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)