Kananmunia kuvituskuvassa. PIXABAY

Kananmunia vedetään myynnistä salmonellan takia

Takaisinvedettävä tuote-erä on hävitettävä tai palautettava ostopaikkaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suuri erä kananmunia vedetään myynnistä salmonellariskin vuoksi. Asiasta kertoo kananmunia pakkaava Dava Foods Finland tiedotteessa.

Takaisinveto koskee vain kananmunia, joihin on suoraan kananmunaan painettu leima 2FI634322 tai 2FI634327. Näitä munia on myyty seuraavissa pakkauksissa kahdella eri parasta ennen -päivämäärällä:

Kultamuna Vapaa S/M18, rasian EAN-koodi 6431000000808

Parasta ennen: 17.3.

Kultamuna Vapaa S/M10, rasian EAN-koodi 6431003105302

Parasta ennen:  6.3. tai 17.3.

Kultamuna Vapaa M/L15, rasian EAN-koodi 6431003159459

Parasta ennen: 6.3. tai 17.3.

Kultamuna Vapaa XL6, rasian EAN-koodi 6431005064683

Parasta ennen: 17.3.

Kotimaista Vapaa M10, rasian EAN-koodi 6414893094918

Parasta ennen: 6.3. tai 17.3.

Pakkaaja: Dava Foods Finland Oy

Kotimaista Vapaa L15, rasian EAN-koodi 6438460328329

Parasta ennen: 6.3. tai 17.3.

Poimintoja videosisällöistämme

Pakkaaja: Dava Foods Finland Oy

 

Takaisinvedon syynä on se, että omavalvonnan näytteenoton yhteydessä munamassan raaka-aineessa on todettu salmonellaa. Kuluttajapakatut kananmunat vedetään takaisin varotoimenpiteenä.

Kypsennettynä kananmunan käyttäminen on tiedotteen mukaan turvallista.

Tuotteita on myyty S-ryhmän, Keskon ja Pick N Payn myymälöissä.

– Ohjeistamme kuluttajia, joilla on kotonaan näillä kananmunaleimoilla ja päivämäärillä merkittyjä kananmunia, hävittämään kyseiset kananmunat sekajätteenä tai palauttamaan ostamansa tuotteet ostopaikkaan. Pahoittelemme aiheutunutta vaivaa, Dava Foods Finland sanoo tiedotteessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)