Puolustusministeri, kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen kommentoi viestipalvelu X:ssä Petteri Orpon (kok.) hallituksen budjettiriihen päätöksiä.
– Suomi ottaa nyt vastuuta omasta tulevaisuudestaan. Raskaan velkakierteen korjaaminen on välttämätöntä, Häkkänen kirjoittaa.
Vuoden 2024 talousarvioesityksen loppusumma on 87,9 miljardia euroa. Se on 4,6 miljardia euroa enemmän kuin mitä vuodelle 2023 on budjetoitu. Uutta velkaa Suomi ottaa ensi vuonna 11,5 miljardia euroa.
Hallitus arvioi, että nyt päätetyt sopeutukset ja tuottavuustoimet yhdistettynä työllisyys- ja kasvutoimiin kuitenkin pysäyttävät julkisen talouden velan kasvun suhteessa bruttokansantuotteeseen.
Työllisyyttä ja kasvua vauhdittavat rakenteelliset uudistukset vaikuttavat hallituksen mukaan myönteisesti julkiseen talouteen lähivuosina. Rahaa kohdennetaan lisää myös puolustukseen ja turvallisuuteen sekä tutkimukseen ja kehitykseen.
– Hyvinvointiyhteiskunnan toimivuus varmistetaan ja turvallisuutta vahvistetaan. Suunta on oikea, Häkkänen kirjoittaa.
Suomi ottaa nyt vastuuta omasta tulevaisuudestaan. Raskaan velkakierteen korjaaminen on välttämätöntä. Säästöjen lisäksi panostuksia työllisyyteen, osaamiseen ja kasvuun. Hyvinvointiyhteiskunnan toimivuus varmistetaan ja turvallisuutta vahvistetaan. Suunta on oikea. 🇫🇮
— Antti Häkkänen (@anttihakkanen) September 19, 2023





