Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) on tämän viikon virkamatkalla Yhdysvalloissa.
Häkkänen osallistuu Kalifornian Simi Valleyssa Reaganin kansallisen puolustusfoorumin paneelikeskusteluun. Ministeriön tiedotteessa kerrotaan, että kyseessä on Yhdysvaltojen tärkein turvallisuus- ja puolustusfoorumi, joka tuo yhteen puolustushallinnon johtoa, puolustusyhteisön keskeisiä sidosryhmiä, kongressin jäseniä ja puolustusteollisuuden johtajia.
Työvierailun aikana puolustusministeri Häkkänen vierailee myös sotilastukikohdissa. Joint Base Hickamissa ministeri tapaa tukikohdan johtoa. Camp Smithissä Häkkäsellä on tapaaminen Yhdysvaltain asevoimien indopasifisen toimialueen komentajan, amiraali Samuel John Paparo Jr:n kanssa.
– Olemme aktiivisesti syventäneet Suomen ja Yhdysvaltojen välistä puolustusyhteistyötä, joka on tällä hetkellä tiiviimpää kuin koskaan aikaisemmin. Virkamatkani tapaamisissa ja neuvotteluissa Yhdysvaltojen poliittisen ja sotilasjohdon edustajien kanssa suunnittelemme tämän yhteistyön syventämistä edelleen, Häkkänen kertoo.





