Brittijoukkoja harjoituksessa. / HM Armed Forces

Hälytys asevoimista: Britannia ei pysty puolustamaan itseään

Työväenpuolueen arvioidaan laiminlyöneen uusiin uhkakuviin varautumisen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Britannian parlamentin laajassa selvityksessä varoitetaan maan puutteellisesta puolustuskyvystä.

Puolustusvaliokunnan vuoden aikana koostamassa raportissa arvioidaan, että nykyinen työväenpuolueen hallitus on edennyt äärimmäisen hitaaseen tahtiin Venäjän ja Kiinan luomista uhkista huolimatta.

Raportissa todetaan, ettei Britannia pysty vastaamaan Naton 3. artiklan edellyttämiin vaatimuksiin. Sen mukaan jäsenvaltion pitäisi ”ylläpitää ja kehittää yksilöllistä ja kollektiivista kykyä aseellisen hyökkäyksen torjumiseksi”.

Pääministeri Keir Starmerin katsotaan olleen lähes toimeton ilma- ja ohjuspuolustuksen kehittämisessä. Raportissa todetaan, ettei maan suojaamiseksi ole uskottavaa suunnitelmaa.

– Olemme kuulleet toistuvasti varoituksia Britannian kyvystä puolustaa itseään hyökkäykseltä. Hallituksen on pakko ryhtyä toimeen ja priorisoida kotimaan puolustus ja resilienssi, valiokunnan puheenjohtaja, työväenpuolueen edustaja Tan Dhesi sanoi Telegraph-lehden mukaan.

Raportin laatineet poliitikot vierailivat kuluneen vuoden aikana Nato-kohteissa eri puolilla Eurooppaa sekä kuulivat asiantuntijoiden ja sotilasjohdon näkemyksiä.

Pääministeri Keir Starmer julkisti kesällä suunnitelman asevoimien kehittämiseksi ja vakuutti nostavansa puolustusmenot 3,5 prosenttiin maan bruttokansantuotteesta. Tähän liittyvien hankkeiden etenemiseen on kuitenkin esitetty vakavia huolia.

RUSI-tutkimuslaitoksen asiantuntija, professori Peter Roberts varoitti aiemmin parlamentin kuulemisessa, että koko maa on vaarassa olemattoman ohjuspuolustuksen vuoksi.

– Vaikeiden päätösten tekemiseen ei ole löytynyt poliittista tahtoa, eikä kansalle ole sanottu rehellisesti: ”Emme aio pysäyttää teitä lähestyviä ohjuksia. Osa teistä kuolee, sairaalat romahtavat, ja tulette olemaan ilman ruokaa, vettä, jätehuoltoa ja sähköä”, Roberts sanoi.

Britannian asevoimien entinen komentaja, kenraali Richard Dannatt sanoi, että tuoreen raportin pitäisi toimia herätyksenä poliitikoille.

– Nyt on aika toimia, on viimeinen hetki, Dannatt totesi.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)