Kreml Moskovassa. Wikimedia Commons

Moskova löysi uusia kumppaneita – ”Yrittää näyttää vahvalta, vaikka nojaa yhä enemmän muihin”

Jarno Limnéllin mukaan Venäjä rakentaa epävirallista liittoumaa diktatuurivaltioiden kesken.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kansanedustaja ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnéll (kok.) toteaa, että Kreml käyttää klassista venäläistaktiikkaa: syyttää muita siitä, mitä itse tekee.

– Venäjä käyttää jälleen refleksiivistä vaikuttamista: se varoittaa länttä “eskaloimasta sotaa”, vaikka samaan aikaan tuo tuhansia pohjoiskorealaisia sekä myös kuubalaisia taistelijoita Ukrainaan.

Limnéll muistuttaa, että Reutersin mukaan Yhdysvaltain ulkoministeriön muistiossa arvioidaan, että Kuuba on Pohjois-Korean jälkeen suurin ulkomaisten sotilaiden lähde Venäjän hyökkäyssotaan. Arvion mukaan 1000–5000 kuubalaista taistelee Venäjän riveissä, osa värvätty taloudellisilla lupauksilla. Useat muut lähteet nostavat luvut vielä korkeammiksi – jopa kymmeniin tuhansiin.

– Venäjä kokoaa rintamaansa autoritääristen liittolaisten avulla, jotka vaihtavat aseita ja rahaa poliittiseen tukeen. Tämä kertoo, miten syväksi Venäjän riippuvuus diktatuureista on kasvanut.

– Tämä ei ole vain sotilaallinen ilmiö, vaan strateginen liike: Moskova rakentaa uutta “epävirallista liittoutumaa”, jossa Pohjois-Korea, Kuuba ja muut hylkäävät kansainväliset säännöt. Venäjä yrittää näyttää vahvalta, vaikka todellisuudessa se nojaa yhä enemmän muihin, kansanedustaja sanoo X-ketjussaan.

Kun Moskova varoittaa “lännen provokaatioista”, se Limnéllin mukaan itse eskaloi joka rintamalla – lisää taistelijoita, syventää yhteistyötä ja jatkaa informaatiosotaa.

– Tämä on refleksiivisen vaikuttamisen ydin: luo peili, vääristä kuva ja ohjaa sen kautta maailman tulkintaa, Limnéll selventää.

LUE MYÖS:
”Vaihe 0” alkoi – Kreml valmistautuu jo uuteen sotaan

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)