Venäläiset some-vaikuttajat pyrkivät Tiktokissa vähättelemään lännen pakotteiden vaikutusta, uutisoi SVT. Useissa nyt leviävissä, läntisille katsojille suunnatuissa videoissa nuoret, usein naispuoliset, somettajat esittelevät englanniksi venäläisten ruokakauppojen ja ostoskeskusten runsaita tuotevalikoimia.
Videoilla naiset esittelevät kauppojen hyllyistä löytyviä läntisiä tuotteita ja elintarvikkeita, kuten esimerkiksi Coca-Colaa.
– Pakotteet eivät toimi, ostoskeskuksen liikkeitä kuvaava nainen sanoo Tiktok-videollaan
Toista, ruokakaupassa kuvattua videota koristaa kuvateksti ”sanoivat, että supermarkettien hyllyt ovat Venäjällä tyhjillään…”.
Videoiden julkilausuttuna tarkoituksena on usein esimerkiksi venäläisten tuotemerkkien esitteleminen tai venäjänkielisten sanojen opettaminen seuraajille, mutta osa somettajista käyttää myös avoimesti #russiansanctions-hashtagia.
SVT:n pitkäaikainen Venäjä-kirjeenvaihtaja Bert Sundström kuvailee somekampanjaa ”disinformaatioksi”:
– Osa on nuoria, viattomia ihmisiä jotka vain haluavat näyttää, että heillä menee hyvin. Heillä on kaikki tarvitsemansa, kaikki ovat iloisia ja tyytyväisiä, Sundström selittää.
– Sitten on aivan varmasti niitä, jotka valeuutisia levittävien trollitehtaiden tapaan on palkattu tekemään tätä, hän uskoo.
Videoilla halutaan levittää käsitystä siitä, että sota ja pakotteet on iskenyt eurooppalaisiin kuluttajiin venäläisten sijasta, Sundström sanoo. Tavoitteena on nakertaa lännen tukea Ukrainalle.
– Videoilla halutaan myös näyttää, että ihmisillä on asiat paremmin Venäjällä kuin lännessä.
Psykologiset tekijät ovat tärkeitä Venäjän ja lännen välisessä informaatiosodassa, Sundström toteaa. Venäläisillä videoilla annettu kuva pakotteiden epäonnistumisesta on syvästi harhaanjohtava, hän kertoo.
– Pakotteet toimivat, mutta eihän niillä pyritäkään siihen, etteivät tavalliset venäläiset voisi ostaa purkkaa, vessapaperia tai Coca-Colaa.
Pakotteiden ensisijaisena tarkoituksena on iskeä Venäjän puolustus- ja teknologiateollisuuteen, Sundström selittää. Jos Venäjän valtiontaloutta halutaan heikentää, on painopisteen sijaittava muualla kuin markettien valikoimissa, hän toteaa.





