Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman pohtii Twitterissä julkisen keskustelun keskiössä olevaa sähkön hintakattoa, jolla voitaisiin pyrkiä helpottamaan isojen sähkölaskujen aiheuttamia ongelmia joillekin kotitalouksille.
– Sähkön hintakaton ei tarvitse maksaa veronmaksajille miljardeja. Varsinainen hintakatto ei ole valtion kompensaatio vaan hintasääntely: sähkön tuottaja velvoitetaan myymään sähkö kattohinnalla myyjille, jotka myyvät kuluttajille ja yrityksille. Mallia Viron yleispalvelusähkö, Vestman toteaa.
– Virossa viranomainen määrittää sähkön kattohinnan tuottajan tuotantokustannusten perusteella plus kohtuullinen tuotto. Hinta pysyy kohtuullisena eikä tuottaja joudu myymään tappiolla. Viron hinta pohjaa öljyliuskesähköön ollen n 19 snt/kWh.
Virossa on vain yksi suuri tuottaja, valtionyhtiö Eesti Energia, jota tuottajan kattohinta käytännössä koskee.
– Velvoite laissa on kuitenkin yleinen: se koskee vähintään 150 megawatin laitoksen haltijaa. Yleispalveluvelvoite voidaan asettaa yhtä hyvin usealle tuottajalle, Vestman kertoo.
– Yleispalvelusähköön oikeus Virossa on kuluttajilla sekä alle 50 hengen ja enintään 10 miljoonan euron liikevaihdon yrityksillä. Sitä saavat ostaa myös yhdistykset ja säätiöt. Yleispalvelusähkö on sähkönkäyttäjille mahdollisuus, ei pakko. Iso osa virolaisista ostaa yhä pörssisähköä.
”Poikkeuksellista muttei tavatonta”
Sähkön yleispalvelu perustuu EU-direktiiviin, joka nimenomaan sallii vähittäishintasääntelyn.
– Sähkömarkkinadirektiivissä säädetty mahdollisuus julkisen palvelun velvoitteeseen on tyypillistä hintasääntelyä. Poikkeuksellista toki muttei tavatonta, Vestman sanoo.
Hänen mukaansa yleispalvelusähkö ei sähkön tarjonnan osalta lisää mitenkään sähkökatkojen riskiä toisin kuin väitetään.
– Viron mallin kaltainen velvoitesähkö ei rajoita rajat ylittävää sähkökauppaa eikä Nordpoolin sähköpörssin toimintaa. Sähkö siirtyy yhä Virosta Suomeen ja Suomesta Viroon.
Yleispalvelusähkö voi teoriassa lisätä hieman kysyntää.
– Sähkönsäästövalistus sekä hinta pitävät kuitenkin huolen, ettei törsätä: Seinäjoen Energian 13 snt/kWh hinnasta huolimatta asiakkaiden sähkön käyttö on vähentynyt. Tehopulaa on torjuttava sähkömittareiden etäjoustolla, Vestman toteaa.
Hintasääntely olisi hänen mielestään periaatteellisesti poikkeuksellinen väliintulo, mutta niin on markkinan tilannekin.
– Ihmiset ja yritykset ja näiden myötä talous musertuu, ellei tilanteeseen puututa. Hintamekanismi ei kriisioloissa toimi enää hyväksyttäväksi.
Hinnan sietämättömyys
Vestmanin mielestä sähköyhtiöiden pitäisi itse tajuta sähkön hinnan sietämättömyys.
– Ne voivat koska vain kohtuullistaa hinnoitteluaan Kokkolan Energian esimerkin mukaan myymällä tuotantoaan kustannusvastaavasti. Jos suuret yhtiöt pudottaisivat hintaa, se toisi kilpailua ja vetäisi muut mukaan
Jos sähköyhtiöt lähtisivät kohtuullistamaan hintaa lähemmäs sähkön tuottamisen kustannuksia ja kilpailemaan hinnalla, hallitus voisi hänen mukaansa tulla vastaan ja muuttaa sähköyhtiöiden windfall-veroa.
– Näin säästettäisiin veronmaksajien rahaa sähkötuista ja markkinaa interventioilta.
Sähkön hintakaton ei tarvitse maksaa veronmaksajille miljardeja. Varsinainen hintakatto ei ole valtion kompensaatio vaan hintasääntely: sähkön tuottaja velvoitetaan myymään sähkö kattohinnalla myyjille, jotka myyvät kuluttajille ja yrityksille. Mallia Viron yleispalvelusähkö. 1/x
— Heikki Vestman (@HVestman) December 16, 2022
Sähköyhtiöiden pitäisi itse tajuta sähkön hinnan sietämättömyys. Ne voivat koska vain kohtuullistaa hinnoitteluaan Kokkolan Energian esimerkin mukaan myymällä tuotantoaan kustannusvastaavasti.
Jos suuret yhtiöt pudottaisivat hintaa, se toisi kilpailua ja vetäisi muut mukaan 1/2
— Heikki Vestman (@HVestman) December 16, 2022
”Sähkön hinta yllätti hallituksen” menee samaan kategoriaan kuin ”talvi yllätti VR:n”.#sähkö #hinta
— Mauri Kotamäki (@Mau_And) December 16, 2022





