Italian pääministeri Mario Draghi puhui senaatille Roomassa. LEHTIKUVA / AFP Andreas Solaro

Italian pääministeri Mario Draghi valmis jatkamaan

Presidentti torjui pääministerin eroanomuksen viime viikolla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Italian pääministeri Mario Draghi on valmis pysymään vallassa, jos hallituksen puolueet tukevat hänen ohjelmaansa, kertoo talouslehti Financial Times.

– Ainoa syy miksi olen täällä johtuu siitä, että italialaiset ovat pyytäneet minua jäämään, Draghi sanoi senaatille FT:n mukaan.

Italian presidentti Sergio Mattarella torjui viime viikolla pääministerin eroanomuksen ja pyysi tätä selvittämään, voisiko hän jatkaa tehtävässä.

Italian pääministerin ilmoitus rauhoitti korkomarkkinoita ennen Euroopan keskuspankin (EKP) torstaina pidettävää kokousta. EKP:n on tarkoitus nostaa ohjauskorkoa ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2011.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)