Veronmaksajien keskusliiton toimitusjohtaja Teemu Lehtinen on jakanut Twitterissä Tilastokeskuksen tulonjakotilastoon perustuvan kuvaajan. Diagrammi kuvaa 2000-luvun tuloeroja Suomessa Gini-kertoimen avulla.
Teemu Lehtinen kommentoi kuvaa, että tuloerot ovat 2000-luvulla säilyneet ennallaan. Hän pitää aiheesta tehtyä uutisointia yksipuolisena.
− Tämä ei kyllä ole noussut kärkeen eriarvoisuudesta tänään tehdyissä uutisissa, Lehtinen sanoo.
Hän viittaa Kalevi Sorsa -säätiön tuoreesta raportista julkaistuihin uutisiin. Eriarvoisuuden tila Suomessa 2020 -raportin mukaan suomalaisten varallisuus- ja tuloerot ovat kasvaneet 1990-luvulta alkaen.
Teemu Lehtisen mukaan Kalevi Sorsa -säätiön selvityksessä ”on vahva historiapainotus”.
− Nykyhetkessä kannattaa minusta miettiä myös jaettavan määrää, ei pelkkää tulojen tasausta, Lehtinen sanoo.
Tuloerot ovat 2000-luvulla… säilyneet ennallaan! Tämä ei kyllä ole noussut kärkeen eriarvoisuudesta tänään tehdyissä uutisissa.
Sorsa Säätiön selvityksessä on vahva historiapainotus. Nykyhetkessä kannattaa minusta miettiä myös jaettavan määrää, ei pelkkää tulojen tasausta. pic.twitter.com/ETtFwNGcfN
— Teemu Lehtinen (@TeemuTLehtinen) August 18, 2020





