Puolalainen konekivääriasema Milosnassa elokuussa 1920. Wikimedia Commons/CC0

Puolan ulkoministeriltä täyslaidallinen Vladimir Putinille

Radoslaw Sikorski vastaa jyrkästi Venäjän propagandisteille.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Puolan ulko- ja varapääministeri Radoslaw Sikorski sanoo suorat sanat Venäjän diktaattori Vladimir Putinista ja venäläisistä Puola-väitteistä.

– Muistuttaisin Venäjän propagandisteja siitä, ettei [Vladimir] Lenin ollut vain modernin Puolan luoja vaan myös puolalaisten lasten ystävä, Sikorski veistelee X:n päivityksessään.

– Hän nimittäin ajoi eräänä päivänä partaansa Poroninissa, kun koululaisryhmä käveli hänen ikkunansa ohi. Hän olisi voinut viiltää lasten kurkut auki partaveitsellään, mutta päätti olla tekemättä niin, hän ironisoi.

Sikorski jatkaa Vladimir Putinin olevan samalla tavalla ”Ukrainan hyväntekijä”.

– Hänhän tosiaan voisi pudottaa ydinpommin Kiovaan, mutta ei ole vielä tehnyt niin. Kilpailu Nobelin rauhanpalkinnosta tulee olemaan huima, Puolan ulkoministeri lataa.

Venäjän ulkoministeriö on suoltanut tällä viikolla propagandatarinaa, jonka mukaan Puolaa ei olisi olemassa ilman neuvostojohtaja Vladimir Leniniä. Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova on esimerkiksi kertonut Leninin olleen Puolan itsenäisyyden arkkitehti.

Puolan ulkoministeriön tiedottaja Maciej Wewiór totesi tiistaina X:n päivityksessään, että mikäli Puolan itsenäisyys olisi Leninin ja bolshevikkien ansiota, pitäisi vuosien 1919-1921 Puolan-Neuvosto-Venäjän sotaa kutsua humanitaariseksi operaatioksi ”tai nykykielellä erikoissotilasoperaatioksi”. Wewiórin heitto on viittaus sanaan, jota virallinen Venäjä yhä käyttää hyökkäyssodasta Ukrainassa.

– Todellisuudessa kyse oli siitä, että Puola pysäytti bolshevikkien laajentumisen, Wewiór sanoi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)