Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr.) katsoo, että keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvisen tutkintotodistusten mukana postissa tuoreille ylioppilaille saapuneet onnittelukortit kertovat valtarakenteista.
Kurvinen oli toimittanut omalla kuvallaan varustetut onnittelukortit Evijärvelle ja muihin alueensa lukioihin edelleen lähetettäväksi. Koulujen rooli vaalimainoksiksi tulkittavien korttien jakana on myös herättänyt kysymyksiä.
– Että joku kehtaa ja joku hyväksyy. Viattomalta näyttävä ele, mutta korruptio syntyy kyvyttömyydestä erottaa puolue ja julkisvallan käyttö, Ville Niinistö twiittaa.
Hän nostaa esimerkiksi oman asemansa.
– Nyt kun olen Suomen meppi, pitäisiköhän soitella jokaiseen lukioon ja kysyä josko ylioppilaiden onnittelukuoreen voi laittaa tervehdyksen?
Asiat eivä hänen mukaansa ole kuitenkaan aivan mustavalkoisia. Opetuksessa kannattaa hyödyntää poliitikkojen vierailuja ja myös paikallisten päättäjien painottaminen on varmasti perusteltua, kunhan pyritään yleisesti tasapuolisuuteen.
–Mutta virallinen dokumentti tai suoritus ei voi sisältää poliittisia mainoksia.
Ilta-Sanomien tavoittama Evijärven sivistystoimenjohtaja Päivi Lappinen kertoi kuulevansa Kurvisen onnittelukorteista kohun myötä ensimmäistä kertaa. Hänen mukaansa kyseessä on ”yhdenlainen mainonta”, eikä lukion toiminta korttien välittäjänä ole ollut oikein.
– Koulun viralliseen kuoreen ei voi laittaa mitään muuta kuin todistuksia ja mahdollisia stipendejä.
Nyt kun olen Suomen meppi, pitäisiköhän soitella jokaiseen lukioon ja kysyä josko ylioppilaiden onnittelukuoreen voi laittaa tervehdyksen?😏
Että joku kehtaa ja joku hyväksyy. Viattomalta näyttävä ele, mutta korruptio syntyy kyvyttömyydestä erottaa puolue ja julkisvallan käyttö.
— Ville Niinistö (@VilleNiinisto) June 14, 2020





