Putin elvytti KGB:n ainutlaatuisen soluttautujaohjelman

Presidentti Vladimir Putinin Venäjä on elvyttänyt neuvostoaikaisen illegaaliohjelman.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

KGB:n soluttautujaohjelma on maailman mittakaavassa ainutlaatuinen. KGB on tiettävästi ainoa tiedustelupalvelu, joka on kouluttanut agenttejaan elämään täysin ulkomaalaisina.

Ohjelman oli oletettu loppuneen jo kauan sitten ennen vuonna 2010 Yhdysvalloissa tapahtuneita vakoojapaljastuksia. Niihin kuului muun muassa Foleyn perheen uskomaton tarina, jonka Verkkouutiset on kertonut tässä.

The Guardianin mukaan Foleyn perheen kuvitteellisena kotimaanakin toiminut Kanada oli tyypillinen lähtömaa ”illegaaleina” tunnetuille vakoojille. Siellä agentit rakensivat ”tarinaansa”, minkä jälkeen he hakeutuivat varsinaisiin kohteisiinsa. Ne sijaitsivat tavallisesti Britanniassa tai Yhdysvalloissa.

Illegaaleilla oli neuvostoaikoina kaksi päätehtävää. Peitehenkilöllisyyden turvin tavalliselta vaikuttavaa elämää elävät vakoojat toimivat viestinviejinä lähetystöissä työskennelleiden KGB-upseerien ja heidän amerikkalaisten lähteidensä välillä.

Toinen rooli oli synkempi. Heidän tuli varautua toimimaan ”nukkuvina soluina”, jotka aktivoituisivat siinä tapauksessa, jos kylmä sota leimahtaisi kuumaksi Yhdysvaltojen ja Venäjän välillä.

Neuvostoliiton romahdus ja Boris Jeltsinin valtaannousu Venäjällä olivat vähällä koitua koko illegaaliohjelman kohtaloksi.

Presidentti Vladimir Putinin aikana ohjelma heräsi kuitenkin jälleen henkiin, kun Venäjän ulkomaantiedustelusta SVR:stä alettiin kehittää edeltäjänsä veroista. Entisen KGB-virkailijan Putinin tiedetään panostaneen koko valtakautensa ajan merkittävästi Venäjän vakoilukoneiston elvyttämiseen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)