Tiedustelu varoittaa: ISIS-hyökkäysten uhka korkea

Huolta aiheuttavat etenkin Eurooppaan palanneet terroristit ja vapautumistaan odottavat terroristivangit.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

YK:n turvallisuusneuvosto on varoittanut raportissaan, että terrori-iskuissa ollut tauko saattaa päättyä pian, kun uusien iskujen riski tulee mahdolliseksi vuoden loppuun mennessä, uutisoi The Guardian.

Entiseen kalifaattiin on matkustanut 30 000 ihmistä, jotka saattavat olla vieläkin elossa. Näiden ihmisten tulevaisuudennäkymät ovat raportin mukaan kansainvälinen huolenaihe, sillä osa heistä saattaa liittyä Al-Qaidaan tai muihin samankaltaisiin terroristijärjestöihin.

Euroopan maat arvioivat, että noin 6000 eurooppalaista on matkustanut Irakiin tai Syyriaan liittyäkseen Isisin tai muun ääriryhmän riveihin. Näistä 2000 tai enemmän on saattanut palata Eurooppaan.

Raportti perustuu YK:n jäsenmaiden tiedusteluiden keräämiin tietoihin ja tarjoaa katsauksen turvallisuuspalveluiden kollektiiviseen ajatteluun ympäri maailman.

Suurin huolenaihe kuitenkin koskee vankeja, jotka voivat radikalisoitua köyhyyden, marginalisaation, turhautumisen, väkivallan tai huonon itsetunnon seurauksena.

Toinen haaste puolestaan koskee niiden vangittujen terroristien vapauttamista, jotka palasivat kalifaatista Eurooppaan ensimmäinen paluuaallon mukana. Useat näistä ovat vaarallisia vankilassa ollessaan ja sieltä vapautuessaan.

Vaikka maantieteellistä kalifaattia ei enää ole, raportissa huomautetaan, että sen jäsenvaltiot ovat edelleen samaa mieltä monista niistä tekijöistä, jotka alun perin synnyttivät kalifaatin.

Huolta aiheuttavat myös ylikansoitetuilla pakolaisleireillä elävät ääriryhmien terroristit. Ääriryhmät voivat vaikuttaa helposti myös orpoihin lapsiin ja vauvoihin, jotka ovat mahdollisesti jopa vailla mitään virallista kotimaata, ja joiden tulevaisuus on epävarma.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)