”Markkinoilla uskotaan EKP:n jatkavan elvytystä”

Euroopassa huomio on Finanssialan keskusliiton mukaan kohdistunut viime aikoina mataliin inflaatiolukemiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Finanssialan Keskusliiton analyytikko Elina Salmisen mukaan euroalueen hidastuva inflaatio, korkea työttömyys ja vahva euro ovat lisänneet markkinoilla uskoa siihen, että Euroopan keskuspankki EKP jatkaa rahapoliittista elvytystä edelleen lähitulevaisuudessa.

Uutistietojen mukaan kuitenkin monet analyytikot Euroopassa pitivät yllätyksenä EKP:n torstaista koronlaskua. EKP laski ohjauskorkonsa 0,5 prosentista 0,25 prosenttiin. EKP:n pääjohtajan Mario Draghin mukaan päätös koronlaskusta heijastaa euroalueen matalan inflaation ja heikon talouden näkymiä.

Sijoittajien huomion kohteena oli Finanssialan Keskusliiton mukaan lokakuussa myös Yhdysvaltojen budjetti- ja velkakattokiista, jossa demokraatit ja republikaanit riitelivät liittovaltion velanoton rajoista. Kiistaan löydettiin väliaikainen ratkaisu, joka otettiin markkinoilla myönteisesti vastaan.

Finanssialan Keskusliiton mukaan vahvojen ostopäällikköindeksilukemien perusteella näyttää siltä, että liittovaltion työnseisauksen vaikutukset jäävät vähäisiksi. Lisäksi yritysten kolmannen vuosineljänneksen tulokset paranivat Yhdysvalloissa ja keskeiset osakeindeksit kehittyivät lokakuussa vahvasti.

Lue myös

Sijoitusrahastot paisuneet Suomessa kaikkien aikojen huippuunsa

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)