Presidentti järkyttynyt kemiallisen aseen käytöstä

Tasavallan presidentti on antanut lausunnon Aleksei Navalnyin tilanteesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tasavallan presidentti Sauli Niinistön mukaan Saksan hallitukselta tänään kuullut uutiset koskien Aleksei Navalnyitä ovat huolta herättäviä.

– Kemiallisen aseen käyttö on järkyttävää. Koko kansainväliselle yhteisölle on tärkeää saada tapahtumista mahdollisimman perusteellinen selvyys, hän toteaa.

Saksan liittokanslerin Angela Merkelin edustaja Steffen Seibert sanoi lausunnossaan, että testit sotilaslaboratoriossa osoittivat Navalnyistä löytyneen jäämiä Novitshok-ryhmän kemiallisesta hermostomyrkystä.

Samaa Neuvostoliiton aikaista ainetta käytettiin myrkyttämään entinen venäläinen vakooja Sergei Skripal ja hänen tyttärensä Britannian Salisburyssa.

Seibert sanoi, että Saksan hallitus ilmoittaa testituloksista kumppaneilleen EU:ssa ja Natossa. Seibertin mukaan Saksa neuvottelee kumppaneidensa kanssa sopivasta yhteisestä vastauksesta Venäjälle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)