Venäjän presidentti Vladimir Putin on ilmoittanut Turkille Venäjän ehdot rauhansopimukselle Ukrainassa, kertoo BBC.
Putin kertoi Venäjän vaatimuksista Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganille torstaina puhelimessa. Puhelun jälkeen Erdoganin johtava neuvonantaja ja tiedottaja Ibrahim Kalin kertoi sen sisällöstä BBC:lle.
Venäjän vaatimukset jakautuvat kahteen luokkaan. Ensinnäkin Venäjä vaatii Ukrainan puolueettomuutta. Ukrainan pitäisi sitoutua siihen, että se ei hae puolustusliitto Naton jäseneksi.
Lisäksi Ukraina joutuisi käymään läpi aseistariisuntaprosessin, jolla varmistetaan, että se ei ole uhka Venäjälle. Myös venäjänkielisiä olisi suojeltava Ukrainassa.
Kalinin mukaan Venäjä vaatii Ukrainalta myös jonkinlaista kannanottoa natsismia vastaan.
Toiseksi Venäjä vaatii Ukrainan hallitusta luopumaan “joistakin alueista” Itä-Ukrainassa sekä hyväksymään virallisesti, että Krimin niemimaa kuuluu Venäjälle. Venäjä miehitti Krimin laittomasti vuonna 2014.
Putinin mukaan sopimuksen syntyminen vaatii kasvokkain käytäviä neuvotteluja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa.
Zelenskyi on kertonut olevansa valmis tapaamaan Venäjän presidentin ja neuvottelemaan hänen kanssaan henkilökohtaisesti.





