EU-parlamentaarikko Mauri Pekkarinen (kesk.) sanoo, että siirtymä sähköautoihin voi johtaa siihen, että polttomoottorilla käyvät autot maksavat siirtymän kulut. Tämä seuraisi siitä, että sähköautojen hankintaa tuetaan julkisin varoin kun taas polttomoottoriautolla ajamisesta rangaistaan kiristyneellä verotuksella.
– Mikäli noin toimittaisiin, tuettaisiin niitä, joilla on varaa ostaa uusi sähköauto ja vanhemmilla polttomoottoriautoilla ajavat maksaisivat laskun, Mauri Pekkarinen kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuudessa.
Hänen mielestään julkisesta keskustelusta saa sen käsityksen, että liikenteen päästöjen puolittaminen voisi tapahtua nopeastikin siirtymällä sähköautoihin.
– Sähköautojen lisääminen ei kuitenkaan ole ratkaiseva ja ainoa apu asiassa. EU:ssa on tänään 274 miljoonaa autoa. Vuonna 2030 niistä vasta 30–35 miljoonaa olisi täyssähköautoa.
Sen sijaan polttomoottoriautojen päästöjen vähentäminen auttaa heti, Pekkarinen toteaa. Hän luettelee vähennyskeinoja, kuten parafiinista valmistettu diesel ja biokaasu.
Liikenteen päästöt kuuluvat EU:n ilmastopaketissa niin sanottuun taakanjakosektoriin. Kyse on toimialoista, jotka eivät kuulu päästökaupan piiriin. Taakanjakosektorille kuuluvat myös maatalous, jäteala ja rakennusten lämmitys.





