Korkeakoulutettujen keskusjärjestö Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder on tuohtunut yrittäjäliittojen kritiikistä koskien paikallista sopimista. Hänestä Suomen Yrittäjät (SY) ”haluaa tehdä tästä nyt ison numeron”, vaikka heille on viestitetty, että paikallinen sopiminen käy, kunhan se tapahtuu työehtosopimusten puitteissa.
– Tämä on nyt joku ihme veivaus, Fjäder kummastelee asiaa Verkkouutisille ja pyörittelee päätään.
Akavan Fjäderin mielestä Suomen Yrittäjät ”haluaa omat pelisäännöt, käytännössä ei pelisääntöjä lainkaan”.
– He haluavat tuhota työmarkkinajärjestelmän ja sitä me emme tule ikinä hyväksymään.
Työmarkkinajärjestöt saavuttivat neuvottelutuloksen kilpailukykysopimuksesta helmikuussa 2016. Järjestöt tulkitsevat sopimustaan niin, että työnantajaliittoon kuulumattomassa yrityksessä vain luottamusmies voi tehdä paikallisen sopimuksen, jos työehtosopimuksessa paikallisen sopimuksen osapuoleksi on määrätty luottamusmies. Verkkouutiset kertoi asiasta ensimmäisenä tässä jutussa.
Yrittäjäliittojen mukaan paikallinen sopimisen mahdollisuus käytännössä vesittyy pienissä yrityksissä tai pakottaa sen jäsenet järjestäytymään.
Fjäder kiistää näkemykset pienten yritysten häviämisestä paikallisessa sopimisessa:
– Sen kun sopivat joustot, mutta luottamusmiehen kautta. Ja jos työehtosopimuksessa ei ole luottamusmiespakkoa, sen kun sopivat sen mukaisesti, mitä työehtosopimuksessa on.
Fjäder huomauttaa, että on olemassa niin pieniä kuin suuriakin, 100 tai 200 hengen järjestäytymättömiä yrityksiä:
– Nekin varmaan valitsevat sen luottamusmiehen. Uskoisin, että kaikissa yrityksissä on ainakin joku liittoon kuuluva jäsen, se on se luottamusmies ja jos ei ole, sen kun valitsevat luottamusmiehen. Mikä tässä on oikein ongelma?
Fjäder huomauttaa, että luottamusmiehen valinta on työntekijöiden eikä työnantajan asia. Hän epäilee, että ”luottamusmiespakkoa” kritisoivien yrittäjien motiivi on käytännössä ohittaa henkilöstö paikallisessa sopimisessa.
– Tiedän, että he haluavat päättää tästä itse ilman henkilöstöä.





