Artikkelit: Kotimaa

Verottajan mukaan Taksi Helsinki -yhtiön hoivatoiminta ei sovellu kotitalousvähennyksen piiriin.
Verovuoden 2016 veronpalautukset maksetaan tileille 5. joulukuuta.
Liikunta ja siihen yhdistetyt muut toimet ovat tuoreen tutkimuskatsauksen perusteella tehokkaita keinoja vähentää iäkkäiden kaatumisia.
Suurten kaupunkiseutujen yhdyskuntarakenteen hajoaminen on hidastumassa.
Ruotsalaistutkijoiden mukaan koiranomistajat saattavat olla muita pienemmässä vaarassa sairastua sydän- ja verisuonitauteihin.
Uutuuskirjassa kerrotaan, miten Suomen ex-muslimeita painostetaan rankasti heidän yhteisöissään.
Uutuuskirjan mukaan islamin hylänneitä kohdellaan myös meillä kuin lainsuojattomia.
Oikeusministerin mukaan seksuaalinen häirintä on ilmiö, joka on kitkettävä määrätietoisesti.
Euroopan lääkevirasto siirretään Lontoosta Amsterdamiin.
Euroopan komission varapuheenjohtaja kertoi suurelle valiokunnalle kauppapolitiikasta ja talous- ja rahaliiton uudistamisesta.
Maakunta voi säätää tuottajien korvauksen tasoa ottamalla huomioon tiedon henkilön työssäkäynnistä.
Valtiosihteeri Martti Hetemäki pitää kiinni siitä, että sote-uudistuksen kolmen miljardin säästöt ovat mahdollisia.
Valtion työmarkkinalaitos ja palkansaajien pääsopijajärjestöt aloittivat neuvottelut uudesta virka- ja työehtosopimuksesta.
Saksalaiset antoivat selvän tuomion EU:n maahanmuuton ja ilmastopolitiikan taakanjakopolitiikan epäoikeudenmukaisuudelle, katsoo Laura Huhtasaari.
PAMin keskolaiset edellyttävät teollisuutta kovempia palkankorotuksia ja merkittäviä parannuksia heikkoihin työsuhteisiin.
Hopeavettä markkinoidaan netissä kuluttajille väärin perustein sairauksien hoitoon ja ravintolisäksi.
Kansanedustaja Sari Sarkomaa (kok.) ulottaisi papilloomavirusta torjuvan HPV-rokotteen koskemaan myös poikia kansallisessa rokoteohjelmassa.
Mielenterveyden keskusliiton ja sosiaali- ja terveysministeriön Mielenterveysbarometrin mukaan psyykkistä työkykyä tukevia käytännön toimia on toteutettu vain noin puolella työpaikoista.
Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut ensi vuoden työeläkevakuutusmaksut.
Rakennusliiton varapuheenjohtaja ihmettelee, voiko joku hyvällä omallatunnolla suhtautua nuoriin ylijäämäihmisinä.
Keskustan kansanedustaja ylenkatsoo kokoomuskollegojensa mielestä maaseudun ihmisiä.
Tulli kertoo tutkineensa tutkinut kevään ja kesän aikana laajaa nuuskan laitonta maahantuontia.
Vanhempien yrityksessä työskennelleeltä lapselta voidaan viedä työttömyysturva.
Ii, Jyväskylä, Kuopio, Lahti, Lappeenranta, Porvoo, Riihimäki, Rovaniemi, Turku ja Vantaa ovat sitoutuneet viemään kiertotaloutta kunnianhimoisesti eteenpäin.
Taneli Lahden mukaan Saksan hallitustunnusteluissa oli nähtävissä kolme erilleen vetävää erilaista peruslinjaa.
Valtaosa poliittisista päättäjistä ja lapsi- ja perheasioita hoitavista virkamiehistä haluaisi helpottaa vuoroasuvien lasten tilannetta.
Useampi kuin seitsemän kymmenestä taloyhtiöstä on kärsinyt vesivahingoista.
Uusittu palvelu mahdollistaa pidemmän keskustelun ja paremman yhteyden päivystäjiin.
Kansanedustaja kysyy, mitä jäsenmaksua maksavat saavat vastineeksi.
Valtaosa yksityisiä pysäköinninvalvonnan yrityksiä koskevista valituksista päättyy pysäköintiyrityksen voittoon.
D-vitamiinin saannista kannattaa huolehtia varsinkin talvisaikaan, mutta D-vitamiinilisien syöminen ei todennäköisesti ehkäise moniakaan sairauksia.
Valtiovarainministeri sanoo ajatelleensa esittää koiraveron kumoamista.
Matti Torvinen sanoo lentäneensä puolen vuoden ajan sumutin mukanaan.
Lapin taivaalla nähdyn tulipallon valaisuvideota esitellään eri mantereilla.
Aura Sallan mukaan kansalaisten vastustuskyky ja taito suodattaa valheellista tietoa on surullisen heikkoa.
Sivullisten aikaa ja rahaa tuhlaantuu merkittäviä määriä tietöiden aiheuttamien ruuhkien takia.
Avoimet ovet ovat osa Suomen 100-vuotisjuhlavuoden ohjelmaa.
Kenraali Kaarlo Kivekäs ei kannattanut militanttihenkisten tapaan C. G. E. Mannerheimia presidentiksi, siksi tämä käänsi selkänsä sijaiselleen.
Kriittisimmät kyberturvaratkaisut tulisi valmistaa itse, mikä edellyttää kotimaista huippuosaamista.
Vihreiden kansanedustaja haluaisi nostaa kulutuksen verotusta.