Artikkelit: Kotimaa

Pankeissa mietitään talletusmaksujen perimistä asiakkailta, koska keskuspankit veloittavat pankkeja suurista talletuksista, kirjoittaa Taloussanomat.
Kansanedustaja Kimmo Sasi (kok.) harmittelee Helsingin Sanomissa edelleen eduskunnan kyvyttömyyttä tehdä säästöpäätöksiä.
Kokoomuksen varapuheenjohtaja kansanedustaja Anne-Mari Virolainen on huolissaan siitä, millainen vaikutus keskustan verolinjauksilla olisi tavallisten palkansaajien toimeentuloon.
Suomen haasteita ovat hidas kasvu ja niukka uusien työpaikkojen syntyminen, EU-komission eurosta vastaava varapuheenjohtaja Valdis Dombrovskis sanoo.
Selän evoluution tuloksena ihmisen selkänikamat ovat pienempiä kuin vaikkapa vielä keskiajalla.
Raskaan liikenteen yksikköpyörät ja raskaammat kuormat rekan rengasta kohden rapauttavat tieverkon 6-10 vuodessa, uskoo asiantuntija Turun Sanomissa.
Ruotsin kielen taito on huonontunut sen jälkeen, kun sen kirjoittaminen ylioppilaskokeissa muuttui vapaaehtoiseksi. Monelle tulee yllätyksenä, että kieltä tarvitaan kuitenkin jatkossa, kirjoittaa Savon Sanomat.
Luopuvan vihreän kansanedustajan mielestä vaalitulos saattaa tuoda paluun menneisyyteen.
Keskustan puheenjohtajan mielestä neljän kuukauden koeaikaa tulee pidentää kuuteen tai yhdeksään kuukauteen.
Nykyisen valtioneuvoston kokoomusjäsenistä moni haluaa ensi kaudella keskustan hallitukseen.
Tyypin 2 diabeteksen ja ateroskleroottisten valtimotautien riskitekijät kasautuvat samankaltaisesti lapsilla ja eri-ikäisillä aikuisilla sukupuolesta riippumatta.
Vielä julkaisemattoman raportin mukaan yliopisto-opetukseen suunnitellaan suuria muutoksia.
Kansanedustaja Timo Heinosen (kok.) mielestä opintotukijärjestelmä on jälkeenjäänyt ja vaatii perusteellisen uudistuksen.
Rakennusliiton puheenjohtaja Matti Harjuniemi (vas.) arvostelee rajusti pääministerin tilaaman talousraportin esityksiä.
Kokoomuksen Kimmo Sasin mielestä keskustan näkemys talouden tilasta on epärealistinen.
Eduskunnan viimeinen työpäivä päättyi dramaattisesti äänestyksiin, jotka tulevat jäämään historiaan. Turun yliopiston tutkija ei anna eduskunnan toiminnasta hyvää arvosanaa.
Pääministeri Alexander Stubb katsoo Helsingin Sanomien mukaan, että pääministerin tulisi sitoutua hallituksen johtamiseen koko vaalikaudeksi.
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän mukaan puolue ei kannata kielteisen Nato-kannan kirjoittamista hallitusohjelmaan. Sipilä kannattaa myös satsausta puolustuskyvyn vahvistamiseen.
Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilän mukaan Suomi on Kreikan tiellä ilman uusia työpaikkoja.
Kansanedustaja Kimmo Sasi kysyy äänestäjän kuluttajansuojaa, kun kaikki säästöt nyt hylättiin.
Kokoomuksen Arto Satonen kritisoi SDP:n ja valtiovarainministerin toimintaa.
Sunnuntaina lämpötila saattoi nousta jopa kymmeneen asteeseen.
Iltalehden tuoreimman kannatusmittauksen mukaan perussuomalaisten kannatus on jyrkässä nousussa. Keskustan kannatus sen sijaan jatkaa laskuaan.
Paperittomien terveydenhuollon kiista päätti vaalikauden eduskuntapuheet.
Uudessa puoluekannatuskyselyssä keskusta on tullut merkittävästi alas.
Suomen tataarit edustavat maltillista islamin tulkintaa, ovat sopeutuneet saumattomasti ja vaalivat omaa kulttuuriaan.
Lukiolaisten Liiton mukaan lukiokoulutuksen uudistamista ei voi tehdä säästöt edellä.
Kokoomusministeri sanoo keskustan leikkauslistaa rohkeaksi politiikaksi.
Eduskunnan sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Raija Vahasalo (kok.) pitää nykyistä opintotukijärjestelmää sekavana.
Ammattiliitto Pro on huolissaan, että rahapelitoiminnan yhdistämiskaavailut vähentävät rahapelialan työpaikkoja.
Veikkaus Oy.n mielestä tärkeintä on turvata suomalaisen rahapelijärjestelmän elinvoimaisuus.
Suomen Hippos odottaa lisäselvitystä hevosalan tulevaisuuden turvaamisesta ehdotetussa yhden toimijan rahapelijärjestelmässä.
Virkamiestyöryhmä esittää, että Veikkauksen, Raha-automaattiyhdistyksen ja Fintoton rahapelitoiminta yhdistetään.
Tulevaa hallituspohjaa kysyttäessä vain harvat kokoomuslaiset haluavat demareita enää mukaan.
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen eduskunnan päätöksiin arvonlisäverotuksen huojennuksiin, mutta toivoo arvonlisäverotuksen muuttamista maksuperusteiseksi.
Syvällinen? Nokkela? Kliseinen? Tylsä? Tekofilosofinen. Poliitikko tulee – kenties huomaamattaan – kertoneeksi aika paljon itsestään, kun hän muotoilee määritelmänsä taiteen merkityksestä.
Suomen Merimies-Unionille ja Suomen Konepäällystöliitolle ei kelvannut työmarkkinoiden keskusjärjestöjen solmiman työllisyys- ja kasvusopimuksen mukainen ratkaisu, sanoo Arctic Shipping.
Annika Lapintien mukaan normeilla suojellaan työntekijöitä ja ympäristöä.
Keskusta on valmis 2,3 miljardin euron menoleikkauksiin.
6-12 -vuotiaat lapset olivat pelastamassa heikon jään läpi pudonnutta miestä Turun Pitkäsalmessa.