Helsinki 1990: USA:n ja Neuvostoliiton outo salainen sopu

Suurvaltojen toisessa huippukokouksessa Suomessa oli piilossa pidetty asiakytkentä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Verkkouutiset kertoi tänään ensimmäisestä USA:n ja Neuvostoliitto/Venäjän johtajien tapaamisesta Helsingissä 1975. Kolmas Helsingin huippukokous oli 1997 Bill Clintonin ja Boris Jeltsinin välillä. Huippukokouksista neljäs pidetään ensi maanantaina Vladimir Putinin ja Donald Trumpin kohdatessa.

Ehkä suurinta kansainvälistä huomiota Helsingin huippukokouksista sai toinen. Se oli Mihail Gorbatshovin ja George H. W. Bushin nopeasti järjestetty kohtaaminen presidentinlinnan keltaisessa salissa 9.9.1990.

Syynä huomiolle oli Irakin kuukautta aiemmin suorittama Kuwaitin miehitys ja Neuvostoliiton horjumisen luoma uusi kansainvälinen tilanne. Bush tarvitsi Gorbatshovin hyväksynnän Kuwaitin vapautukselle. Huippukokouksen loppuosa koostui Gorbatshovin suorasta rahapyynnöstä.

Tapaamisesta annettiin ulospäin yhtenäinen kuva. Sen jälkeen tammikuussa 1991 USA:n johtama suuri koalitio vapautti Persianlahden sodassa Kuwaitin. Neuvostoliitto lakkasi olemasta joulukuussa 1991.

Mutta Helsingin kokouksen asetelma ja puheet olivat olleet toista kuin tuoreeltaan tiedettiin. Verkkouutiset ja Nykypäivä uutisoi yksityiskohdista tammikuussa 2010. Olimme saaneet venäjänkieliset keskustelumuistiot, jotka Britanniasta turvapaikan saanut Pavel Stroilov oli ottanut mukaansa Moskovasta Gorbatshov-säätiön arkistosta.

USA oli Helsingissä 1990 jo kylmän sodan suuri voittaja. Keskustelumuistiot kuitenkin paljastivat kuin eksyksissä ja altavastaajana olleen, sotaan lähtöä vielä kammoksuneen George H. W. Bushin, päälle painaneen Mihail Gorbatshovin ja Gorbatshovin suunnitelman Israelin-Palestiinan kytkemisestä Irakin vetäytymiseen Kuwaitista.

– Täytyy päästä sopimukseen konferenssista ja sen muodosta. Tästä sopimuksesta alkaa prosessi. Tähän liitetään Irakin ilmoitus siitä, että se vapauttaa vangitut siviilit ja lähtee Kuwaitista, ja Yhdysvaltain ilmoitus turvallisuusneuvostossa siitä, että se ei iske Irakiin eikä hyökkää Irakiin. Ensi vaiheessa Irak vetäisi joukkonsa Kuwaitista ja sinne tulisivat arabien keskinäiset joukot, Mihail Gorbatshov totesi neuvotteluissa.

– Mutta toistan, israelilais-palestiinalaisen ongelman kytkeminen mukaan ei ole porkkana Saddam Husseinille. Jos hän torjuu suunnitelman, hän paljastaa itsensä arabien silmissä eikä saa niiltä mitään tukea. Samaan aikaan kytkiessämme tämän kysymyksen mukaan osoittaisimme tukea maltillisille voimille arabien keskuudessa, sellaisille kuin (Egyptin Hosni) Mubarak, George H. W. Bush oli aiemmin todennut neuvotteluissa kantanaan.

Vaikka Persianlahden sota neljä kuukautta myöhemmin syttyi, Helsingissä Bush suostui salaa Lähi-itä -konferenssiin. Helsingin julkilausumasta ulkoministerit saivat sen napattua pois. Konferenssi pidettiin Madridissa 1991. Vuonna 1993 solmittiin Oslon rauhansopimus.

LUE MYÖS:
Helsinki 1975: Kun Leonid Brezhnev kiusasi Henry Kissingeriä

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)