Venäjän ilmapuolustus lamaantui Krimillä

Ukrainan droonit tuhosivat muun muassa useita harvinaisia Be-12-lentokoneita.
Räjähdedrooni lähestyy venäläiskonetta. / DIUkraine / Telegram
Räjähdedrooni lähestyy venäläiskonetta. / DIUkraine / Telegram

Ukrainan sotilastiedustelu HUR kertoo tuhonneensa useita Venäjän sotilaskohteita miehitetyllä Krimin niemimaalla.

Venäjä on menettänyt syyskuussa tehdyissä droonihyökkäyksissä Mi-8-helikoptereita, useita tutkajärjestelmiä ja ainakin yhden laivan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ukraina onnistui tuhoamaan ensi kertaa kaksi Be-12 Tshaika -lentovenettä, jotka on suunniteltu sukellusveneiden etsintään ja torjuntaan. Harvinaisten koneiden sisältämiä järjestelmiä kuvaillaan arvokkaiksi.

Europarlamentaarikko (kok./EPP) ja evp-kenraalimajuri Pekka Toveri pitää viimeaikaisia iskuja merkittävinä.

– Venäjän ilmapuolustus Krimillä näyttää olevan lamautettu. Kukaan ei ilmeisesti uskalla kertoa pomoille, koska lentokalustoa ei ole evakuoitu turvaan, Toveri kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Poimintoja videosisällöistämme

Venäjän laivastolla oli arsenaalissaan vain muutamia Be-12-potkurikoneita. Niiden katsottiin sopivan erityisen hyvin Krimin niemimaan rannikkovesien partiointiin.

Sukellusveneiden sijasta laivaston suurimpana uhkakuvana ovat olleet ukrainalaiset meridroonit. Kauko-ohjattavat pikaveneet ovat aiheuttaneet viime vuosina suuria tappioita Mustanmeren laivastolle, joka on joutunut vetämään suurimman osan kalustostaan Novorossijskin satamaan Venäjälle. Ne eivät juurikaan operoi merialueella riskien vuoksi.

War Zone -sivuston mukaan Ukrainan tuoreimmassa iskussa ilmeisesti tuhoutui puolet Venäjän laivaston Be-12-koneista. Konemallin ensilento tehtiin 1960-luvulla, ja se oli käytössä koko kylmän sodan ajan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

On mahdollista, että koko konetyypistä joudutaan luopumaan tuoreiden tappioiden myötä. Venäjä ehti poistaa koko Be-12-kalustonsa jo vuonna 1992, mutta niiden operatiivinen toiminta on jatkunut siitä huolimatta tähän päivään asti.

LUE MYÖS:
Nolo loppu Mustanmeren laivastolle, alukset eivät uskalla poistua satamasta (VU 23.9.2025)

Pääosa kalustosta on keskitetty Ukrainaa vastaan.
Venäjän asevoimien ja siviili-ilmailun keskinäisessä viestinnässä on puutteita.
Iskuja satamiin ja öljyjalostamoihin satoi jo kolmantena yönä kuluvalla viikolla.
Mainos