Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance saapui Yhdysvaltojen Pituffikin tukikohtaan 28. maaliskuuta 2025. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / JIM WATSON

USA:n kenraali-evp: Toivon, että upseerit vastustaisivat laitonta Grönlanti-käskyä

Yhdysvaltain varapresidentti vieraili Grönlannin amerikkalaistukikohdassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance saapui perjantaina vierailulle Pituffikin avaruustutkimustukikohtaan Grönlannissa.

Alkuperäinen kolmipäiväinen matkasuunnitelma typistyi yksipäiväiseksi, kun paikalliset eivät katsoneet Vancen olevan tervetullut muualle Grönlantiiin. Lisäksi varapresidentin seurassa on vain hänen Usha-vaimonsa.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on toistuvasti vaaatinut Tanskalle kuuluvaa itsehallinnollista Grönlannin aluetta Yhdysvalloille. Trump ei ole sulkenut pois sotilasvoiman käyttämisen mahdollisuutta.

– Presidentti on selvästi sanonut, ettei hän katso sotilaallisen voimankäytön olevantarpeellista, mutta hän ehdottomasti uskoo Grönlannin olevan tärkeä ei ainoastaan Yhdysvaltojen vain maailman turvallisuudelle, ja toki myös Grönlannin väestön… tämän täytyy tapahtua, sanoi Vance tiedotustilaisuudessaan Pituffikissa.

Entinen Yhdysvaltojen Euroopan-joukkojen komentaja kenraali evp. Ben Hodges on kommentoinut Vancen vierailua viestipalvelu X:ssä.

– Toivon, että korkein sotilasjohtomme torjuisi laittoman käskyn aiheettomasta hyökkäyksestä liittolaistamme vastaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)