Sako TRG 42 -kivääri. / 4aw.com.au

Ukrainassa sotiva tarkka-ampuja käyttää suomalaista asetta

Kanadan asevoimissa palvellut Wali matkusti vapaaehtoisena sota-alueelle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kanadan asevoimien entisen tarkka-ampujan kerrottiin matkustaneen aiemmin maaliskuussa vapaaehtoistaistelijaksi Ukrainaan.

Wali-niminen sotilas palveli Kanadan 22. kuninkaallisessa rykmentissä Afganistanissa vuosina 2009–2011. Häntä on kuvailtu yhdeksi maailman parhaimmista tarkka-ampujista.

Sotilas kertoo National Newsin videohaastattelussa olevansa kunnossa, mutta toimineensa ilman matkapuhelinta sijaintitietojen mahdollisen seurannan vuoksi. Päivitysten puuttumisen vuoksi Walin oli jo huhuttu kuolleen.

– Huhut kuolemastani olivat täysin naurettavia. Totuus on, että olemme vallanneet aluetta viholliselta ja aiheuttaneet tälle tappioita. Valitettavasti olemme myös menettäneet taistelutovereita, taistelija kirjoitti Facebook-päivityksessään.

– Venäläiset pelkäävät lähitaistelua. He pommittavat mieluummin taloja uudelleen ja uudelleen kuin turhautuneet roistot, Wali sanoi.

Hän esittelee haastattelussa Ukrainassa saamaansa suomalaista Sako TRG-42 -kiikarikivääriä.

– Se on erittäin hyvälaatuisella kiikaritähtäimellä varustettu ase. Budjettini ei riittäisi siihen normaalisti, Wali toteaa.

Iltalehden mukaan TRG 42 -tarkkuuskivääri on tarkoitettu virkakäyttöön, ja sen suositushinta on 5 990 euroa. Sako solmi tammikuussa sopimuksen Suomen puolustusvoimien kanssa uuden kiväärijärjestelmän toimittamisesta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)