Suomenkin käyttämästä taisteluvarustuksesta paljastui vakava ongelma

Pohjoismaiden yhteisestä taisteluasusta on löytynyt vakava vika, joka on pysäyttänyt varusteen käytön Norjassa.
Norjassa uuden M/23-taistelupaidan käyttö on pysäytetty vakavan laatuvian vuoksi. PUOLUSTUSVOIMAT
Norjassa uuden M/23-taistelupaidan käyttö on pysäytetty vakavan laatuvian vuoksi. PUOLUSTUSVOIMAT

Suomen puolustusvoimien käyttämästä taisteluvarustuksesta on paljastunut vakava ongelma. Norjan puolustusvoimat on keskeyttänyt uuden M/23-taistelupaidan jakamisen ja käytön, koska paidan kangas voi menettää lujuutensa kastuessaan hiestä, kertoo norjalainen VG.

Paita kuuluu Pohjoismaiden yhteiseen Nordic Combat Uniform -taisteluasujärjestelmään, jota käyttävät tai ottavat käyttöön Norja, Ruotsi, Tanska ja Suomi. Norjan puolustusvoimat pitää vikaa niin vakavana, ettei vaatetta voi käyttää siihen tarkoitukseen, johon se on suunniteltu.

VG:n näkemän sisäisen viestin mukaan ongelma koskee paidan yläosan kangasta. Huhtikuussa tehdyissä testeissä havaittiin, että kangas menettää kykynsä pysyä koossa, kun se kastuu kokonaan hiestä.

Norjan puolustusvoimat on nyt estänyt paitojen jakelun ja käytön. Henkilöstölle kerrotaan myöhemmin, miten jo jaetut paidat palautetaan lähimpään varastoon.

M/23-taistelupaita on osa Norjan uutta taisteluasua. Ensimmäiset norjalaissotilaat saivat uuden M23-univormun käyttöönsä viime vuoden tammikuussa. Kokonaisuus tunnetaan myös nimellä Nordic Combat Uniform eli NCU.

Uuden asun hinnaksi on Norjassa kerrottu noin 15 000 kruunua eli noin 1 373 euroa sotilasta kohti. Norjalainen Forsvarets Forum kertoi viime syksynä, että uniformujärjestelmässä oli havaittu muitakin ongelmia. Lehden mukaan muun muassa kevyet housut repeilivät helposti ja asu haalistui nopeasti.

Puutetta ei havaittu testeissä

Poimintoja videosisällöistämme

Norjan puolustusmateriaalista vastaavan Forsvarsmateriellin seniorineuvonantaja Jofrid Egeland sanoo VG:lle, että taisteluasua testattiin ennen hyväksymistä yhdessä Suomen, Ruotsin ja Tanskan kanssa. Testejä tehtiin useilla maantieteellisillä alueilla, ilmastokammiossa ja erillisissä käyttökokeissa.

Egelandin mukaan ongelma saattoi jäädä havaitsematta, koska testit koskivat koko vaatetusjärjestelmää aluskerroksista päällysvaatteisiin asti.

– Olemme yllättyneitä tuloksista, joita nyt näemme taistelupaidoissa, Egeland sanoo.

Hänen mukaansa Forsvarsmateriell arvioi nyt, pitääkö testausmenetelmiä muuttaa niin, että vastaavat heikkoudet havaitaan ennen kuin varusteet päätyvät sotilaiden käyttöön.

Paitoja toimittavan Oskar Pedersen AS:n toimitusjohtaja Truls Oskar Pedersen vahvistaa VG:lle, että paidan kangas menettää lujuuttaan kastuessaan hiestä. Hänen mukaansa valittu tekstiili on käytössä useissa Nato-maissa eri puolilla Eurooppaa.

Forsvarsmateriell kertoo etsivänsä ratkaisua yhdessä toimittajan kanssa. Puolustusvoimat testaa parhaillaan vaihtoehtoisesta tekstiilistä valmistettuja paitoja Finnmarkin prikaatissa.

Eurooppaan kohdistuva uhka on kenraali Richard Knightonin mukaan vakavin vuosikymmeniin.
Mark Rutten mukaan Venäjä menettää Ukrainassa kuukaudessa yli 30 000 sotilasta.
Kokoomuksen puolustusvaliokunnan jäsenet vaativat nollatoleranssia naisiin kohdistuvalle häirinnälle Puolustusvoimissa.
Mainos