”Sodan alussa sanottiin, että Venäjän ammukset riittävät vuosiksi”

Tiedustelutietojen mukaan hyökkääjä ostaa ammuksia Pohjois-Korealta.
Venäläisiä sotilaita sotaharjoituksessa vuonna 2020. AFP / LEHTIKUVA / DIMITAR DILKOFF
Venäläisiä sotilaita sotaharjoituksessa vuonna 2020. AFP / LEHTIKUVA / DIMITAR DILKOFF

Yhdysvaltain tiedustelupalvelun tietojen mukaan Venäjä ostaa Pohjois-Korealta tykistökalustoa. Asiasta kertoo New York Times.

NYT:n mukaan ammusten ja tykkien ostaminen Pohjois-Koreasta on merkki siitä, että maailmanlaajuiset pakotteet ovat haitanneet Venäjän armeijan varusteiden toimituksia.

Asiaan kiinnittää huomiota myös brittiläisen St. Andrewsin yliopiston strategian professori, sotatieteilijä Phillips O’Brien.

– Mielenkiintoista, sodan alussa sanottiin, että Venäjällä oli ammusvarastoja vuosiksi. Tämä ei ole voinut olla totta, jos he ovat jo niin epätoivoisia, että he tarvitsevat pohjoiskorealaisia ammuksia, O’Brien kirjoittaa Twitterissä.

Vuosina 2001–2025 taloudesta ulkomaille virranneen pääoman kumulatiivinen määrä ylitti 130 prosenttia bruttokansantuotteesta.
Iskut energialaitoksiin sitovat Ukrainan voimavaroja, vaikka väestön taistelutahto ei murtuisi.
Valtioduuman vaaleissa 18.–20. syyskuuta on käytössä uusi järjestelmä, jota voidaan pitää vähintäänkin ongelmallisena.
Mainos