Moderaattien puheenjohtaja Ulf Kristersson. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND

Ruotsin porvarit valmistautuvat hallitusvastuuseen – keskustelut käynnissä

Yhteistyö Ruotsidemokraattien kanssa on blokin puolueille hankalaa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ruotsin porvarillinen blokki sai sunnuntain vaaleissa maan valtiopäivillä enemmistön, ja moderaattien puoluejohtaja Ulf Kristersson on suurella todennäköisyydellä seuraava pääministeri. Vaikka Kristersson ei vielä ole saanut valtiopäivien puhemieheltä tehtävää muodostaa hallitus, ovat keskustelut ja spekulaatiot ruotsalaismedioiden mukaan jo käynnissä.

Moderaattien puoluehallitus kokoontui perjantaina, ja puoluesihteeri Gunnar Strömmerin mukaan porvarit käyvät keskusteluja ”rakentavalla tasolla”. Niukkasanainen puoluesihteeri ei kuitenkaan kommentoinut hallituksen muodostamisen aikataulua, Expressen kertoo.

Moderaattien, Ruotsidemokraattien, kristillisdemokraattien ja liberaalien muodostama porvarillinen blokki sai valtiopäiville kahden paikan enemmistön. Suotuisasta vaalituloksesta huolimatta hallituksen muodostamisesta ei povata täysin kitkatonta prosessia. Maahanmuuttokriittiset Ruotsidemokraatit ohittivat vaaleissa pääministeriehdokas Kristerssonin moderaatit, kohentaen huomattavasti puolueen neuvotteluasemaa.

Blokin muut puolueet ovat aikaisemmin suhtautuneet torjuvasti Ruotsidemokraattien hallituspyrkimyksiin.

Todennäköisimpänä hallituspohjana pidetään ruotsalaismedioissa moderaattien ja kristillisdemokraattien vähemmistöhallitusta, joka saisi valtiopäivillä tukea niin Ruotsidemokraateilta kuin liberaaleilta. Aftonbladetin mukaan liberaalit pyrkivät kuitenkin tosissaan hallituspuolueeksi. Suhde Ruotsidemokraatteihin on puolueelle hankala, ja liberaalien puoluekokouspäätös kieltää puoluetta neuvottelemasta budjettiasioista Ruotsidemokraattien kanssa.

Nyt puolejohto suunnittelee kiertävänsä tämän kiellon, Aftonbladet uutisoi. Mallia puolue hakee historiasta, tarkemmin sanottuna 1990-luvulta, jolloin Ruotsin porvarihallitus oli riippuvainen populistipuolue Ny Demokratin tuesta valtiopäivillä. Vaikka Carl Bildtin luotsaama hallitus ja Ny Demokrati eivät muodollisesti tehneet yhteistyötä, pääministeripuolue moderaatit neuvottelivat kulisseissa populistien kanssa.

Liberaalit kaavailevat nyt samanlaista mallia, jossa moderaatit kävisivät hallituksen puolesta keskusteluja Ruotsidemokraattien kanssa.

Myös toinen porvariblokin pienpuolueista, kristillisdemokraatit, valmistautuu hallitusvastuuseen. Puolue on Sveriges Radion mukaan perinteisesti keskittynyt politiikan ”pehmeisiin kysymyksiin”, ja aikaisemmat puoluejohtajat ovat vaikuttaneet muun muassa kehitysyhteistyö- ja sosiaaliministereinä. SR:n mukaan kristillisdemokraatit ovat nyt kiinnostuneita oikeus- ja puolustusministerin salkuista, jengirikollisuuden ja turvallisuuspolitiikan noustua Ruotsin poliittisen agendan kärkiaiheiksi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)