Suomen Reserviupseeri liiton (RUL) puheenjohtaja Aaro Mäkelän mukaan tilannetta hankaloittaa se, että ammattiupseereista on jo nyt pulaa.
– Samanaikaisesti Puolustusvoimien sodan ajan joukkojen ja laajan reservin harjoitus- ja koulutustoiminnasta ei ole varaa tinkiä. Ammattisotilaiden koulutusmääriä kasvatetaan lähivuosina, mutta kovin pikaista apua akuuttiin upseeripulaan siitä ei ole.
– Nopea apu tilanteeseen on reserviupseerien käytön laajentaminen sekä kotimaan tehtävissä että reserviläisille soveltuvissa Nato-tehtävissä, toteaa Mäkelä.
Hänen mukaansa kotimaassa reserviupseereiden osaamista voidaan hyödyntää nykyistä enemmän muun muassa kertausharjoitusten suunnittelussa ja toteuttamisessa.
– Jo nyt koulutetut reserviläiskouluttajat auttavat Puolustusvoimia toimimalla kouluttajina niin kertausharjoituksissa kuin vapaaehtoisissa harjoituksissakin. Lisäksi reserviläiskouluttajat ovat avainasemassa Maanpuolustuskoulutus MPK:n sotilaallisia valmiuksia palvelevan koulutuksen järjestämisessä. Tämän kouluttajajoukon kasvattaminen on tärkeää, mutta samanaikaisesti on lisättävä myös reserviläisjohtajien vastuuta oman sodan ajan joukkonsa kertausharjoituksista, Mäkelä painottaa.
Hänen mielestään on tärkeää myös analysoida ja varmistaa, onko koulutettavien reserviupseereiden määrä riittävä. Eritoten ns. jälkirukki olisi jatkossa tarkoituksenmukaista palauttaa osaksi koulutusjärjestelmää.
– Ammattisotilaiden kurssien nykyistä laajempi avaaminen myös reserviupseereille mahdollistaa nopean kouluttamisen niin vaativiin kotimaan kuin myös kansainvälisiin tehtäviin. Samoin on pikaisesti selvitettävä Naton ja sen jäsenmaiden suomalaisille reserviupseereille tarjoamat koulutusmahdollisuudet. Koulutustarjontaa on valmiina paljon, nyt pitää pikaisesti poimia niistä meille sopivimmat, Mäkelä sanoo.
Lisäksi hänen mukaansa on selvitettävä, mihin Nato-tehtäviin reserviupseereita voidaan sijoittaa.
– Hyvä siviilikoulutus ja vankka työkokemus yhdessä saadun sotilaskoulutuksen lisäksi mahdollistaa reserviupseereiden sijoittumisen useisiin vaativiinkin Nato-tehtäviin, Mäkelä painottaa.
Reserviupseeriliittossa on noin 28 000 jäsentä.





