Sotilaita Hangon Syndalenissa. Arkistokuva. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Reserviläisiä koulutettiin ennätysmäärä, harjoituksissa yli 50000 henkilöä

Reservin koulutustapahtumia lisättiin merkittävästi Venäjän hyökättyä Ukrainaan viime vuoden helmikuussa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Viime vuonna reserviläisiä koulutettiin ennätysmäärä, Puolustusvoimat kertoo tiedotteessa.

Reservin koulutustapahtumia lisättiin merkittävästi Venäjän hyökättyä Ukrainaan vuoden 2022 helmikuussa. Viime vuonna kertausharjoituksiin ja vapaaehtoisen maanpuolustuksen koulutustapahtumiin osallistui yhteensä noin 50 000 henkilöä.

Puolustusmäärärahoihin suunnatun lisärahoituksen myötä kertausharjoituksia sekä vapaaehtoisen maanpuolustuskoulutuksen koulutustapahtumia järjestettiin vuonna 2022 aiempaa enemmän. Vuoden aikana kertausharjoituksiin osallistui noin 30 000 reserviläistä ja puolustusvoimien vapaaehtoisiin harjoituksiin noin 8 400 reserviläistä.

Maanpuolustuskoulutusyhdistys (MPK) kasvatti vapaaehtoisen maanpuolustuskoulutuksen volyymin lähes kaksinkertaiseksi verrattuna edelliseen vuoteen. MPK:n järjestämillä vapaaehtoisen maanpuolustuksen kursseilla sotilaallisia valmiuksia kehittäviä taitoja harjoitteli noin 17 000 henkilöä.

– Suorituskykyinen reservi on Suomen puolustuksen perusta ja kertausharjoitukset ovat keskeinen osa asevelvollisuutta. Voidaankin todeta, että reservi on vastannut erinomaisesti kutsuun osallistua maanpuolustukseen. Lisääntyneet kertausharjoitukset ovat edellyttäneet myös henkilöstöltä paljon, sanoo tiedotteessa pääesikunnan koulutuspäällikkö, eversti Kari Pietiläinen.

Kertausharjoituksia sekä vapaaehtoisen maanpuolustuskoulutuksen koulutustapahtumia järjestetään myös tulevaisuudessa normaalia enemmän. Tavoitteena on vakiinnuttaa kertausharjoitusten määrä noin 30 000 reserviläiseen. MPK:n tarjontaan tullaan lisäämään uusia kursseja, jotka mahdollistavat myös yhä useamman reserviläisten omaehtoisen kouluttautumisen.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)