Poliisi sulki helsinkiläisen hotelli Tornin ravintolan perjantai-iltana asiakkaan levittämän tuntemattoman aineen vuoksi.
Poliisin mukaan kolme henkilökunnan jäsentä sai oireita naisasiakkaan levittämästä aineesta hotelli Tornin Ateljee bar -ravintolassa perjantai-iltana. Poliisin määräyksestä ravintola suljettiin.
Ravintola eristettiin ja poliisi tutki sen lauantaina. Naisen levittämästä aineesta ei ole toistaiseksi tarkempaa tietoa.
− Poliisi tutkii tapausta törkeänä pahoinpitelynä, vaaran aiheuttamisena ja vahingontekona. Teosta epäiltyä naista ei ole vielä tavoitettu, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Crista Granroth tiedotteessa.
Poliisi ei tarkemmin kommentoi sitä, millaisessa olomuodossa vaarallista ainetta levitettiin. Granroth kertoo Helsingin Sanomille, että kyseessä ei ollut jauhemainen aine. Hän ei myöskään tarkemmin kuvaile, millaisia oireita henkilökunnan jäsenet saivat.
Granrothin mukaan naista ei ole tavoitettu tiistaiaamuun mennessä, mutta hänen tuntomerkkinsä ovat poliisin tiedossa.
– Ihan varmuudella hänet kyllä löydetään, Granroth sanoo HS:lle.





