Venäjän aloittama hyökkäyssota Ukrainassa ei edelleenkään aiheuta välitöntä sotilaallista uhkaa Suomelle, Puolustusvoimat tiedottaa Twitterissä.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ilmoitti keskiviikkona, että maa aloittaa osittaisin liikekannallepanon. Liikekannallepano alkaa välittömästi ja se koskee vain jo asevoimien reserveissä olevia henkilöitä
Putin perusteli asiaa toistamalla Venäjän totuttua sotapropagandaa Itä-Ukrainan väestön suojelemisesta. Asiantuntijoiden mukaan todellinen syy liikekannallepanolle on tappiolliseksi kääntynyt sota.
– Olemme jo pidempään ottaneet huomioon omassa varautumisessamme tämänkaltaisen tilannekehityksen, jossa Venäjä mobilisoi yhteiskuntaa kyetäkseen ylläpitämään sodankäyntikykyään. Suomeen ei edelleenkään kohdistu välitöntä sotilaallista uhkaa, Puolustusvoimat tviittaa.
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) sanoi aiemmin keskiviikkona, että sotilaallinen tilanne Suomen lähialueilla on vakaa ja rauhallinen.
– Ei ole mitään välitöntä syytä huoleen lähialueillamme. Puolustusvoimien valmius on hyvä ja tilannetta luonnollisesti seurataan tarkasti, Kaikkonen sanoi.
Samaa mieltä on Ulkopoliittisen instituutin (UPI) johtaja Mika Aaltola.
– Juuri näin, Aaltola tviittaa viitaten Puolustusvoimien lausuntoon.
Olemme jo pidempään ottaneet huomioon omassa varautumisessamme tämänkaltaisen tilannekehityksen, jossa Venäjä mobilisoi yhteiskuntaa kyetäkseen ylläpitämään sodankäyntikykyään. Suomeen ei edelleenkään kohdistu välitöntä sotilaallista uhkaa. #Puolustusvoimat
— Puolustusvoimat (@Puolustusvoimat) September 21, 2022
Juuri näin. https://t.co/C0xFuDRQJ8
— Mika Aaltola (@MikaAaltola) September 21, 2022
LUE MYÖS:
Venäjä aloittaa osittaisen liikekannallepanon
Antti Kaikkonen: Venäjän liikekannallepano ei tullut yllätyksenä





