Verkkouutiset

Venäläissotilas sotaharjoituksessa. LEHTIKUVA / KIRILL KUDRYAVTSEV

Venäjä aloittaa osittaisen liikekannallepanon

Presidentti Vladimir Putin tiedotti asiasta keskiviikkona.

Venäjä aloittaa osittaisen liikekannallepanon. Venäjän presidentti Vladimir Putin kertoi asiasta puheessaan keskiviikkona.

Liikakannallepano alkaa välittömästi ja se koskee vain jo asevoimien reserveissä olevia henkilöitä. Putinin mukaan tätä

Putin perusteli asiaa toistamalla Venäjän totuttua sotapropagandaa Itä-Ukrainan väestön suojelemisesta.

Asiantuntijoiden mukaan todellinen syy liikekannallepanolle on tappiolliseksi kääntynyt sota.

Liikannallepanolla on arvioitu olevan vain vähän hyötyä Venäjän sotapyrkimyksille. Ratkaisu on myös sisäpoliittisesti riskialtis. Moskovan uskotaan vältelleen sitä aiemmin kansan vastustuksen pelossa.

Uusimmat
› Uutissyöte aiheesta
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)